Magazín

Magazín Krásné paní

Přežitek, nebo tradice? (1. díl)

Přežitek, nebo tradice? (1. díl)

KORIDA, TORERO, PIKADOR, MATADOR…slova vyvolávají představy šílících tribun, jezdců na koních, odvážných mužů s muletou a kordem, rozběsněného zvířete a a tmosféry prostoupené pachem potu a krve. Fenomén a kolorit býčích zápasů se v průběhu věků staly součástí evropské civilizace a našly svůj odraz i v kultuře národů, kterým je jinak toto svérázné a krvané divadlo naprosto cizí - a nemusí to vždy být jen podmanivý příběh Carmen.

Pojďte s námi!

Pojďte s námi!

Milé dámy, když v klidu, pomalu a rozhodně začnete odhánět své dítě od počítače a sednete si na jeho místo před zářící obrazovku, stane se toto: a) vaše dítě bude nadávat, ale možná půjde i na čerstvý vzduch, protože je léto b) vy se začnete postupně seznamovat s kouzlem virtuálního světa.

Co je co? Jan Sokol vysvětluje jak slyšíme

Co je co? Jan Sokol vysvětluje jak slyšíme

Jak je to se sluchem? Učili jsme se, že člověk slyší zvuky. Budiž. Sedíte u otevřeného okna a slyšíte, jak si někdo na ulici píská písničku Žlutá ponorka. Dejme tomu, že nejste muzikant a neznáte noty. Žlutou ponorku byste nedovedl v notách napsat a ani nevíte, jestli začíná na c nebo na g. Takže neslyšíte či nepoznáte jednotlivé tóny, ale právě Žlutou ponorku.

Ženy versus muži aneb Kdo má větší libido?

Ženy versus muži aneb Kdo má větší libido?

Aniž bychom se chtěli kohokoliv dotknout, všeobecně platí, že muži mají větší sklony k nevěře než ženy. To samozřejmě neznamená, že muži nejsou věrní a ženy nejsou nevěrné, ale vědci se domnívají, že odpovědí na častější mužskou promiskuitu je dědictví našeho evolučního vývoje.

Poznáte stavební sloh?

Poznáte stavební sloh?

Architektura je v nejobecnějším pojetí synonymem pro stavitelství a zabývá se tak jak globálním pohledem na urbanismus či krajinu přes klasické stavitelství budov až po design jednotlivých detailů. V užším významu slova pak označuje stavbu, která je nositelem nějakého uměleckého pojetí či názoru.

Jan Šibík – jsem citlivka (2. díl)

Jan Šibík – jsem citlivka (2. díl)

V roce 2004 obsadil v soutěži World Press Photo třetí místo v kategorii Sportovní příběhy. V soutěži Czech Press Photo získal v různých kategoriích 41 ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu. Třikrát byl oceněn v soutěži Fuji Press Photographer. Dvakrát získal hlavní cenu na mezinárodní soutěži fotografických kalendářů Golden Prisma Award.

Jan Šibík – jsem citlivka (1. díl)

Jan Šibík – jsem citlivka (1. díl)

Je jedním z nejznámějších českých reportážních fotografů. Od roku 1985 podnikl přes dvě stě cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu v Evropě, pád berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu i krvavý zánik Ceauceskova režimu v Rumunsku. Byl svědkem masakrů v Sieře Leone a Libérii, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii. Zažil následky zemětřesení v Arménii, Turecku, Pákistánu i na Haiti. Zachytil exodus iráckých Kurdů do Íránu.

Léto v Londýně

Léto v Londýně

Londýn – město Windsorů, centrum avantgardní módy a hudby, směsice mnoha kultur. Londýn každého fascinuje svými protiklady. Je to město bohaté svou architekturou a neuvěřitelnou nabídkou kulturního dění.

Když Rakovi narostou křídla - Alena Konopíková (2. díl)

Když Rakovi narostou křídla - Alena Konopíková (2. díl)

Divadlo jsem začala hrát v devatenácti letech a od té doby pro mne nic jiného neexistovalo. Jen ferman, šatna, jeviště, zájezdy… Šestnáct let jsem hrála hlavní role, a to za všech ředitelů i za všech režisérů, s nimiž jsem se setkala. Zkušenější kolegyně mě varovaly: „Počkej, jak ti bude, až tohle jednou skončí!“

Když Rakovi narostou křídla - Alena Konopíková (1. díl)

Když Rakovi narostou křídla - Alena Konopíková (1. díl)

Bývala herečkou zvyklou na hlavní role, pak přehodila životní výhybku a začala podnikat. A opět hraje hlavní roli. Jen s tím rozdílem, že tentokrát není závislá na režisérovi, autorovi či dramaturgovi. Všechno má totiž ve svých rukou. Jmenuje se Alena Konopíková a narodila se ve znamení Raka.

Astrologie - Rak

Astrologie - Rak

Raci nejsou nespolečenští. Určitý čas chtějí být ve společnosti a určitý čas být sami. To je také nápadný protiklad jejich povahy. Často bývají až příliš imaginativní a mívají sklon uchylovat se do fantazie, někdy se i pokoušejí utvářet svůj život tak, aby odpovídal jejich romantickým ideálům.

Simona Chytrová - prototyp Raka

Simona Chytrová - prototyp Raka

Česká herečka, kostýmní výtvarnice, bývalá gymnastka a manželka filmového režiséra Víta Olmera. V mládí byla velkým gymnastickým talentem, ale nakonec se začala věnovat hlavně tanci a herectví. Po krátkém působení v Národním divadle nastoupila do divadla Semafor, kde ve skupině Jiřího Suchého strávila osm let.

Praga mysteriosa - Kostel sv. Mikuláše

Praga mysteriosa - Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše stojí uprostřed dnešního Malostranského náměstí. Od raného středověku se do těchto míst a přilehlé Sněmovní ulice soustřeďovalo osídlení levého vltavského břehu a malostranského tržiště, teprve od roku 1869 nazývaného Malostranské náměstí. Náměstí bývalo místem pravidelných trhů, týdenních i výročních. Stalo se nejvýznamnější lokalitou pražské kotliny 10. a 11. století, neboť nebylo díky stoupajícímu terénu ohrožováno záplavami.

Letní souhvězdí

Letní souhvězdí

Letní obloha vyniká bohatstvím hvězd. Je to to nápadnější, porovnáme-li ji s chudšími hvězdnými oblastmi jara nebo podzimu. Přispívá k tomu i široká Mléčná dráha, která se táhne od severovýchodu k jihozápadu. Nápadné je její rozdvojení vysoko na jihu. Vzniká vrstvou mezihvězdného prachu, který zakrývá vzdálenější hvězdy v rovině disku naší Galaxie.