Magazín

Magazín Krásné paní

Čtvero ročních období v říši zvířat: Podzim

Čtvero ročních období v říši zvířat: Podzim

Slábnoucí síla hřejivých slunečních paprsků, slunce zvolna klesající na obzoru níž a níž, krátící se den a chladné noci – to vše jsou neklamné příznaky odcházejícího léta. Zrychlený tep horkých letních dní a nocí se viditelně zpomaluje. Přírodou začíná prostupovat klid a zvláštní melancholie. Utichá ranní zpěv ptáků, sluneční svit dostává žlutavý nádech a v krajině začínají zářit jasně červené plody jeřabin a šípků. Nastává čas poklidu a oddechu a zároveň čas příprav na blížící se zimní období.

O nebi, hvězdách a Měsíci

O nebi, hvězdách a Měsíci

Ve starých knihách slovanských, germánských a románských národů nacházíme zmínky o vlivu Měsíce na šlověka a přírodu. Nad mnohými se dnes pousmějeme, jiné nás překvapí, přesto zkušenosti předávané po staletí z generace na generaci osvědčují jejich platnost.

Chodím městem: Dillí

Chodím městem: Dillí

Angličané se této podivné pláně, jež se táhne od řeky Jamuny k Aravallským horám a na které snad od dob, kdy lidé chodí po dvou, vznikala a zanikala města, zmocnili roku 1803 – a usoudili, že ne. Za jejich vlády se dočkala největšího rozkvětu původně japonská jinriksha, dvoukolé vozítko pro dva (útlejší) pasažéry, tažené jedním mužem.

Klára Červenková: profesorka z podhradí (2. díl)

Klára Červenková: profesorka z podhradí (2. díl)

Tomáš G. Masaryk nejednou s Klárou Červenkovou debatoval o politice, školství a ženských spolcích. Kdo by se divil, že ve své osamělosti, bez generačních druhů, občas k paní profesorce zaskočí, v tichu pod střechou si oddychne od hlučného Hradu a popovídá si třeba o Aristotelovi nebo Goethovi nebo o Klářině mamince, kterou pamatoval?

Klára Červenková: profesorka z podhradí (1. díl)

Klára Červenková: profesorka z podhradí (1. díl)

Asi před dvěma lety vyšlo najevo, že na sklonku života si T. G. Masaryk vyměňoval milostné dopisy s Oldrou Sedlmayerovou. Se svou podzimní láskou se scházel v Lánech, v hotelu Esplanade a prý tajně v bytě jejich přítelkyně Kláry Červenkové. Kdo byla Klára Červenková (11. 8. 1873–12. 5. 1945)? Osoba s pochybným charakterem? Majitelka luxusního malostranského bytu? Úslužná, leč diskrétní dáma, která hlavě státu ochotně pomáhala v choulostivé situaci?

Desatero Lva - Filip Renč

Desatero Lva - Filip Renč

Lev je symbolem vlády a odvahy. Toto ohnivé znamení ovládá Slunce a lidem narozeným mezi polovinou července a srpna dává do vínku zdravý rozum a spolehlivou paměť. Jeho zrozenci však často bývají idealisté a stavějí zájem celku nad zájem jednotlivce. Brání ty, kterým je ubližováno. Lev je tvůrčí znamení, proto v práci dokážou projevit svoje nadání, schopnosti a tvořivost.

Moudrost stromů – Dub

Moudrost stromů – Dub

Dub letní, latinsky Quercus robur, je opadavý, často velmi statný listnatý strom, dorůstající do výšky až 45 metrů. Koruna je široká a vysoká, u solitérních jedinců krásně kulovitě klenutá, s daleko rozložitými větvemi. Kmen je sukovitý, nepravidelný, větve masivní. Kůra je světle šedá nebo hnědošedá, rozdělená v hustou síť brázd a lišt.

Jak naplánovat dítě?

Jak naplánovat dítě?

Závěrečná scéna filmu odehrávající se na liduprázdné pláži, s blankytně modrým nebem: Ona v květovaných šatech, On v bílé košili vedou za ruku své cupitající dítě. Jdou v záři zapadajícího slunce, růžové červánky projasňují oblohu a oni tři jdou vstříc šťastné budoucnosti… Rodinné filmy končí dobře. Jak to zařídit, aby i v životě nastal onen růžově červánkový happy end: blažený táta, šťastná mamka a spokojené dítě? Kdy je příznivý čas pro příchod dítěte?

Vztahy Lva (2. díl)

Vztahy Lva (2. díl)

Mezilidské vztahy bez vášní jsou pro Lva něco nepředstavitelného. Lev chce cítit emoce v každém vztahu. Ať už jde o partnerské, přátelské, rodinné či pracovní soužití, Lvi do něj vnášejí ohnivou jiskru. Ať už se Lev nad něčím rozplývá nebo dohaduje, vždy je z toho cítit jeho ohnivá nátura a z celého srdce touží, aby stejně emotivní zájem projevovali ti druzí.