Úvod Magazín Moudrost stromů: Javor

Moudrost stromů: Javor

Javor mléč, latinsky Acer platanoides, je statný opadavý listnatý strom,
dorůstající do výšky 30 metrů. Koruna je pravidelná, krásně klenutá, na rovném
a poměrně krátkém kmeni. Kůra starších stromů je tmavošedá, mírně popraskaná,
s jemně lištovým vzorem. Listy jsou dlouze řapíkaté, s pěti až sedmi nestejně velkými laloky, protažené v řadu tenkých zubů, na líci svěže nebo matně tmavozelené,
na podzim žloutnoucí, po odtržení mléčí. Kvete před vyrašením listů v dubnu až květnu. Plodem jsou známé pohyblivé křídlaté dvounažky. Javor mléč je rozšířen po celé Evropě, zejména ve svěžích až mírně vlhkých, roklinatých a lužních lesích nebo ve společenstvech dalších listnatých stromů. Roste na minerálně bohatých, výživných půdách,
roztroušeně od nížin až po pahorkatiny. Je též hojně vysazován v parcích
a zahradách, v řadě kultivarů lišících se vzrůstem či tvarem a barvou listů.

Dalším častým druhem je javor horský – klen, latinsky Acer pseudoplatanus. Tento druh má okrouhlé, matně tmavozelené listy s pěti nepravidelně hrubě zubatými laloky, zbarvující se na podzim do zlatožluta. Květy se objevují současně s listy nebo krátce po nich. Je důležitým lesním stromem ve smíšených horských bučinách, v nížinách je vzácnější. V Evropě je hojný, často je vysazován v zahradách a parcích, též jako kultivar s červenými listy. V nižších polohách se můžeme setkat také s javorem babykou, latinsky Acer campestre, který dorůstá do výšky 10 metrů, má malé pětilaločné listy a zřetelný, zakřivený kmen. Vyskytuje se ve smíšených dubových a habrových lesích s bohatým porostem bylin.


javor horský

Použití
Tvrdé a trvanlivé javorové dřevo je užíváno zejména k výrobě nábytku a hudebních nástrojů, v oblibě jej mají také řezbáři a soustružníci. Javorové kůly se dříve používaly jako základy kolové stavby. Javorovými listy se krmila nejen zvířata – dušené s kyselým zelím je v pozdním středověku pojídali i lidé. Velmi ceněný je také javorový sirup, který se získává z mízy některých severoamerických druhů, zejména javoru cukrového. Je velmi chutnou a zdravou náhražkou bílého cukru, obsahuje mimo jiné hodně vápníku a železa. Rozemleté mladé listy smíchané s medem lze použít jako masku na obličej vyhlazující vrásky.


Léčení
Javor má velkou tradici jako léčebný prostředek už od dob starých Egypťanů. Ve středověku se rozmačkané nebo rozvařené listy a mladé větvičky javoru klenu používaly jako chladivé obklady při horečkách, na vředy a otoky. Proti zánětům mandlí a lymfatických uzlin se pil čaj připravený z usušených a spařených javorových listů. V gemmoterapii, léčbě pomocí pupenů, se výtažky z javoru babyka používají na bolesti hlavy a závratě. Zlepšují také ztrátu hybnosti, neuralgie a vedení vzruchu nervem, dále pomáhají při roztroušené skleróze, potížích s karpálním tunelem či epileptických záchvatech. Výtažky z javoru klenu působí příznivě na problémy se žlučníkem. V psychické rovině působí javorová esence především při ztrátě stability a výdrže. Pomáhá při výkyvech nálad a přecházení z extrému do extrému. Je vhodná pro průkopníky a citlivé lidi, dále pro ty, kdo utrpěli šok z prožitého duševního ohrožení, a ty, kteří disponují jen malou částí svých sil.

Energie
Javor v sobě spojuje mužský a ženský princip. Propojuje nebe a zemi, je vyrovnaný mezi dvěma póly. Je prostředníkem mezi ideálem a hmotou, napomáhá zhmotňovat naše ideje. Pomáhá nám nastolit a udržet rovnováhu a nalézt spojení s naším vnitřním potenciálem. Jeho principem je nesmrtelnost. Podporuje nás ve všech stavech strachu a šoku, které nás při dlouhodobém působení ochromují a oddělují od vyššího bytí. Uvěříme-li iluzi, kterou náš strach vytváří, situace se opakuje až do té doby, dokud se dané skutečnosti nepostavíme čelem a nezažijeme svou vlastní nesmrtelnost. Dnešní svět je často ovládán strachem v těch nejrafinovanějších formách. Javor nám pomůže aktivovat naše prapůvodní síly a čelit působení zprostředkovaných informací a emocí. Pomáhá nám postupně získat zpátky všechny naše poztrácené části. Uvolňuje naše vědomé i nevědomé blokády a připomíná nám naši vlastní nesmrtelnost ve srovnání se smrtelností našich iluzí. Je to strom, který nás vrací ve spojení s nejvyšším a léčí všechno živé.

 

Životní styl
Iveta Sarvašová Dominika Schönová