Osobnosti a rozhovory

Kategorie: Osobnosti a rozhovory

Aby se děti radovaly z úspěchu - Ladislava Kachlíková

Aby se děti radovaly z úspěchu - Ladislava Kachlíková

Individuální přístup k dětem je zajištěn právě díky možnosti sestavit různé druhy plánů, pro každého takový, jaký mu nejvíce vyhovuje. V daltonském bloku mám také více času na žáky vyžadující speciální přístup, protože ostatní si pracují na svém plánu. Žáci přinášejí postupně úkoly, které splnili, a společně je zhodnotíme. Nejde o to, že učitel označí chybu, pouze naznačí a žák už by ji měl hledat sám.

Tomáš Akvinský, filozof křesťanství

Tomáš Akvinský, filozof křesťanství

Výkvět kultury a filozofie se ve středověku přesunul ze středomořské oblasti, ve které vzkvétala antika, na západ: území západní Evropy, které bylo dříve pokládáno za osídlené nebezpečnými, nevzdělanými barbary, se překvapivě stalo nositelem vzdělanosti a centrem evropských dějin.

Eleonora Akvitánská, žena dvou králů

Eleonora Akvitánská, žena dvou králů

Byla úžasná. Krásná, ale ctnostná, jemná, a přesto silná, chytrá, avšak skromná. Takovými vlastnostmi se může pochlubit jen málo žen… Ve veškerém svém snažení byla neúnavná, zkrátka budila velký obdiv… Mnoho lidí už ví, co dnes vím i já a o čem dříve nikdo neměl tušení. V době, kdy žila ve svazku s prvním manželem, byla tato královna v Jeruzalémě. Lépe bude se o této záležitosti nešířit, a tak už si dám ústa na zámek…“ Takto mnohoznačně se o Eleonoře Akvitánské (1122–1204), jedné z nejmocnějších žen středověké Evropy, vyjádřil její současník kronikář Richard z Devizes.

Vzpomínky na Karla Laštovku - Marie Fronková

Vzpomínky na Karla Laštovku - Marie Fronková

Malíř Karel Laštovka byl originál. Velká osobnost, která velmi výrazně poznamenala kulturní život Prahy ve druhé polovině dvacátého století. Pověstné byly jeho večírky, jimž se říkalo Laštovkovy salony. Byl svobodomyslný a nerad se nechával omezovat. Malování ale nebylo jeho jedinou láskou. Miloval také divadlo a díky divadlu poznával herce, herečky, zpěváky, zpěvačky a tanečníky, které postupně portrétoval. Zemřel na rakovinu v osmačtyřiceti letech.

Jean Marais: setkání s hvězdou

Jean Marais: setkání s hvězdou

Vysoký svalnatý elegán s příjemným úsměvem, mrštný sportovec, jezdec na koni, šermíř, herec, který se nikdy nenechal zastoupit kaskadéry. Takový byl Jean Marais – slavný francouzský umělec, kterého obdivovaly a v duchu se do něj zamilovaly generace žen a dívek. Na plátně ztvárňoval srdnaté hrdiny, kteří chránili dívky svého srdce, bojovali za spravedlnost a nenechali se ničím zastrašit. Byl okouzlující, krásný a až do vysokého věku si uchoval bohatou kštici dlouhých vlasů