Magazín

Magazín Krásné paní

Kuks - Takový malý barokní domov důchodců

Kuks - Takový malý barokní domov důchodců

Stáří nebylo lehké v žádné době, zvlášť když byl člověk chudý a bez příbuzných. A co teprve vojenští veteráni, kteří se vraceli domů často invalidní a prolezlí nemocemi. Jejich nelehký úděl se pokusil zmírnit osvícený hrabě Špork, když na Kuksu vybudoval hospital – jakýsi barokní domov seniorů.

Tomáš Akvinský, filozof křesťanství

Tomáš Akvinský, filozof křesťanství

Výkvět kultury a filozofie se ve středověku přesunul ze středomořské oblasti, ve které vzkvétala antika, na západ: území západní Evropy, které bylo dříve pokládáno za osídlené nebezpečnými, nevzdělanými barbary, se překvapivě stalo nositelem vzdělanosti a centrem evropských dějin.

Postřižiny

Postřižiny

V normalizačním roce 1980 pustilo vedení československého filmu do výroby snímek tomuto národu dodnes natolik blízký, že ho české a slovenské televizní stanice uvádějí rok co rok s jistotou vysoké sledovanosti…

Celý nastrojený, a nemám kam jít - Pozdrav z Prahy

Celý nastrojený, a nemám kam jít - Pozdrav z Prahy

Kdybyste mě potřebovali rychle najít někde v klubu, koktejlovém baru, na koncertě, večírku, na plese nebo v levné jídelně, nebyl by to nijak složitý úkol. Ne snad proto, že bych měl ty nejnaleštěnější střevíce, vyžehlenou kravatu a sofistikovaně oslovoval přítomné dámy.

Co mě štve...

Co mě štve...

Milí čtenáři, nechtěla bych žít v době velikána Shakespeara, ale jak je možné, že jeho dílo tak pravdivě popisuje i dnešní dobu? Často kolem sebe slyším, jak je důležité znát svou minulost, abychom se poučili a nedělali stejné chyby. Ale i když ji známe, děláme je stejně, znovu a znovu.

Co mají jíst Střelci?

Co mají jíst Střelci?

Toto zvířetníkové znamení se vztahuje na bedra, stehna, kyčle a spodní část trupu. Střelec by se měl zdaleka vyhnout kouření, nervovým šokům, štvaní. Jeho tělo potřebuje potravu obsahující křemík.

Telefonáty o sedmé

Telefonáty o sedmé

Často nám do nadace chodí dopisy, které nás rozesmutní, nebo volají lidé, kteří zoufale potřebují naši pomoc. Většina toho, co děláme a čemu se každý den věnujeme, jsou vážné věci, jež nedávají mnoho příležitostí k zábavě. Je zde ale pár věcí, které nám, alespoň na chvíli, dovolují brát vše s nadhledem (naštěstí).

Cesta do pravěku

Cesta do pravěku

Vyjíždíme z Teresiny hluboko v srdci Brazílie a čeká nás dlouhých 500 km až do Národního parku Serra da Capivara. I když je zapsán od roku 1991 do seznamu světového dědictví UNESCO, jen málokdo o něm ví a Brazilci, pokud se jich zeptáte, kam vyrážejí na dovolenou, odpovědí raději „k moři“ než za nějakým poznáním.

Eleonora Akvitánská, žena dvou králů

Eleonora Akvitánská, žena dvou králů

Byla úžasná. Krásná, ale ctnostná, jemná, a přesto silná, chytrá, avšak skromná. Takovými vlastnostmi se může pochlubit jen málo žen… Ve veškerém svém snažení byla neúnavná, zkrátka budila velký obdiv… Mnoho lidí už ví, co dnes vím i já a o čem dříve nikdo neměl tušení. V době, kdy žila ve svazku s prvním manželem, byla tato královna v Jeruzalémě. Lépe bude se o této záležitosti nešířit, a tak už si dám ústa na zámek…“ Takto mnohoznačně se o Eleonoře Akvitánské (1122–1204), jedné z nejmocnějších žen středověké Evropy, vyjádřil její současník kronikář Richard z Devizes.

Vzpomínky na Karla Laštovku - Marie Fronková

Vzpomínky na Karla Laštovku - Marie Fronková

Malíř Karel Laštovka byl originál. Velká osobnost, která velmi výrazně poznamenala kulturní život Prahy ve druhé polovině dvacátého století. Pověstné byly jeho večírky, jimž se říkalo Laštovkovy salony. Byl svobodomyslný a nerad se nechával omezovat. Malování ale nebylo jeho jedinou láskou. Miloval také divadlo a díky divadlu poznával herce, herečky, zpěváky, zpěvačky a tanečníky, které postupně portrétoval. Zemřel na rakovinu v osmačtyřiceti letech.