Úvod Magazín V obručí poezie

Kategorie: V obručí poezie

O laskavosti

Dnes se ve strahovském ateliéru točila znělka pro nový sitcom, který v době, kdy čtete tyto řádky, již nejspíš běží na obrazovkách. Tým herců profesionálů a scénář z pera Haliny Pawlowské dávají tušit, že půjde o povedený projekt. Co všechno vlastně patří k profesionalitě?

Raněná rytířka

Bylo zimní poledne bez slunce. Nekonečnou zasněženou plání klopýtala raněná dívka. Bílá zem přecházela bez varování v bílé nebe a ona ztrácela představu o tom, kde je nahoře a kde je dole.

Verlaine a Rimbaud: vášnivé hvězdy francouzské poezie

Když se Paul Verlaine (30. 3. 1844 – 8. 1. 1896) a Arthur Rimbaud (20. 10. 1854 – 10. 11. 1891) poprvé setkali, byl Verlaine čerstvě ženatý s bohatou ženou, jako autor byl již do jisté míry známý, v bohémských kruzích Paříže však především jako homosexuál bez zábran a násilnický piják.

Sylvia a Ted

Sylvia Plath se narodila 27. října roku 1932 v Jamaica Plain blízko severoamerického Bostonu. Matka podporovala její literární ambice a Sylvia si již jako studentka vydobyla různá ocenění.

Neznámí básníci 3 - Rio Preisner

Rio Preisner se narodil se 13. listopadu 1925 v úřednické rodině žijící na území tehdejší Podkarpatské Rusi v Mukačevu. Roku 1939 se rodina musela vrátit do Čech a tehdy čtrnáctiletý Rio pokračoval v gymnazijních studiích na pražském Smíchově, kde jej učili např. V. Jirát, J. Kostohryz a J. Š. Kvapil. Po maturitě (1944) pracoval až do konce války jako dělník v ČKD Praha.

Ivan Wernisch - Vichrné podvlékačky

Wernischův svět byl od počátku zvláštní silnou přítomností fantazie a komiky a básník ho již nikdy neopustil: ani v překladech z němčiny, ani ve své vlastní tvorbě. V roce 2018 získal Cenu Franze Kafky. Podle mezinárodní poroty se básník svým dílem řadí mezi mimořádné osobnosti světové literatury.

Znám křišťálovou studánku

Josef Václav Sládek se narodil ve Štíru roku 1845 a my od něj zaručeně známe nazpaměť dvě básničky, povinně školní: „Znám křišťálovou studánku…“ – vzpomínáte? A pak tu dětskou: „Když byl pašík malé sele, neměl v světě nepřítele...“ Není to málo?

Plejboj 17. století

Opěvám hrdiny, ta dítka Ezopova, již ve svých historkách, byť lhavá měli slova,
kus pravdy zachytí, sloužící za příklad. V mém díle mluví vše, i ryby nebo had;
co řeknou, platí všem, již lidské oko vidí. Zvířata beru si pro poučení lidí.