Úvod Magazín O laskavosti

O laskavosti

Dnes se ve strahovském ateliéru točila znělka pro nový sitcom, který v době, kdy čtete tyto řádky, již nejspíš běží na obrazovkách. Tým herců profesionálů a scénář z pera Haliny Pawlowské dávají tušit, že půjde o povedený projekt. Co všechno vlastně patří k profesionalitě?

Dnes se ve strahovském ateliéru točila znělka pro nový sitcom, který v době, kdy čtete tyto řádky, již nejspíš běží na obrazovkách. Tým herců profesionálů a scénář z pera Haliny Pawlowské dávají tušit, že půjde o povedený projekt. Co všechno vlastně patří k profesionalitě?

Zajisté být včas na place, naučen, připraven a bez remcání natočit každou z klapek tolikrát, kolikrát si to bude paní režisérka přát. Ale nejen to. „Samozřejmě, podepsala jsem to přece ve smlouvě,“ odpovídá s úsměvem a ochotou paní Herečka Iva Janžurová na náš dotaz, zda by nám zodpověděla několik dotazů týkajících se připravovaného sitcomu. „Nebyla jsem příliš obsáhlá?“ ptá se téměř omluvně posléze. „My máme rádi rozvité odpovědi. Z ano a ne se toho čtenář ani divák moc nedozví,“ děkujeme a přesouváme se do šatny za věčně usměvavou Naďou Konvalinkovou, která, aniž by tušila, že ji k něčemu smlouva „zavazuje“, odpovídá na všechny dotazy, dokonce i na ten mimo záznam, jak to dělá, že tak báječně zhubla. A tím „Dodatek laskavosti“ končí. Další z herců nám řekl, že žádné rozhovory neposkytuje. Nikde a nikdy. Ano, jsou i tací a mají na to právo, smlouva nesmlouva. Škoda jen, že se s nimi pak setkám, obvykle v autorizovaném velkém povídání na stránkách bulvárního deníku, který „jediný se dá číst i v neděli“.

Poslední hvězda sitcomu nám vzkazuje po produkci, že se s námi bavit nebude, neboť se novináři ptají stále na totéž. Shodou okolností jde o herečku, s níž jsem v tomto roce dělal pro tento časopis titulní rozhovor, který podstatně změnil můj názor. Léta jsem si myslel, že ty nad všemi povýšené mrchy ztvárňuje naprosto bravurně. Omyl! Je taková i za kamerou. Zlá jezerní královna! Kdosi, kdesi řekl, že za svůj obličej si od určitého věku můžeme sami. A já přicházím na to, že se v lidských obličejích dá číst ještě předtím, než se rozvlní v rytmu konverzace.

Ne, neodbočil jsem, stále jsem u tématu LASKAVOSTI. S pány hééérci a madam hééérečkami jsem si za léééta práce u televize užil svééé. Na slušný dotaz, zda by byli tak LASKAVÍ…, se mi několikrát dostalo hrubého opovržlivého zamítnutí. Řekl jsem si proto, že si to napříště nedám líbit. Pokud nejsou profesionální oni, proč bych měl být já? Na hrubý pytel hrubá záplata aneb, jak výstižně říkají Angličané, „diamond cut diamond“. Není to tak dávno, co jsem žádal jednu z pohaslých hvězdiček, která by ráda zažila na tuzemských obrazovkách a muzikálových prknech comeback, poté co před lety vyskočila z rozjetého vlaku (bez pochyby k tomu měla důvod a měla na to i právo).

Slušně jsem se představil, jak mě to maminka učila, a požádal o rozhovor. Dostal jsem odpověď, ať pošlu dotazy e-mailem, že se rozhodne, zda mi na ně odpoví. Než jsem jí zavolal, přečetl jsem si s ní rozhovor na netu, kde tvrdila, že nemá ráda sociální sítě a další komunikační vymoženosti a že proto dává přednost rozhovorům z očí do očí. Do těch mých se za celé interview, které jsem s ní pro tento časopis před léty dělal, nepodívala ani jednou. Byl jsem tudíž tak LASKAV a otázky stvořil (ale ono, co je to za rozhovor po e-mailu, že?) a poslal jí je. Pak už jsem psal jen další e-maily a esemesky a volal, až jsem se po několika týdnech dozvěděl, že se jí dotazy nelíbí a že teď stejně nemá o čem mluvit. A tak jsem jí v rámci pytlové záplaty napsal, že si aspoň nemusela hrát na to, že má ráda novináře a já hééérečky, co nerespektují termíny a práci jiných a neumí odpovědět na SMS, byť jediným zamítavým slovem.

LASKAVĚ mi tudíž, nad námi ostatními povýšené hvězdy, promiňte, ale nikomu jsem ve svých článcích a rozhovorech nikdy neublížil, a pokud mě házíte do jednoho pytle s ostatními, co čekáte ode mě? Teď bych asi měl připojit větu, která bývá na začátku některých filmů a v upravené verzi by zněla: Názor redakce se nemusí shodovat s názorem autora. Toto je sloupek ODNAPROTI a redakce tudíž očekává, že se bude zabývat gay tematikou, a proto nakonec vzkaz pro mého přítele: Když ti někdy zas omylem šlápnu na nohu, není to schválně, a nemusíš proto na mě pouštět blesky, i když to třeba bolí. Zkus být laskavý a říct: „Miláčku, to ale bolelo,“ stejně jako to dělám já, když omylem třeba šlápneš na nohu ty mně. Nezapomínejme, že LASKAvost je od slova LÁSKA.

Archiv, časopis Krásná 2011, Fotografie: Pixabay

Fejetony V obručí poezie
V kuchyni s Julií Child - Zapečené brambory se šunkou Jak se dopracovat k dobré kondici - cestování