Zdeňka Petáková

Autor: Zdeňka Petáková

Své příležitosti jsem si připravoval sám

Své příležitosti jsem si připravoval sám

Novozélanďan Sir Edmund Hillary a Šerpa Tenzing – dva lidé, dvě jména navždy zapsaná do historie lidstva příběhem přátelství mezi jedinci i národy. Úspěšný první výstup na nejvyšší horu světa, Mount Everest v roce 1953, znamenal velký přelom v životě obou těchto mužů. „Byl jsem užitečný,“ mohl ve kterékoli části svého aktivního života s hrdostí prohlásit Edmund Hillary.

Má Madeleine

Má Madeleine

Rok 1996: nacházíme první články na exkluzivních stránkách novin. Američanka českého původu ministryní zahraničí Spojených států! Novináři prozrazují jen část informací o životní pouti této pohádkově úspěšné ženské osobnosti a jen napínají moji zvědavost.

Jaké je vaše příjmení

Jaké je vaše příjmení

Nošení příjmení – ta dnešní životní samozřejmost – se v našich zemích stává povinností uloženou přímo panovníkem na konci 18. století. Tehdy, v roce 1786, vydal Josef II. nařízení, kterým přikazoval každému obyvateli mít nejen křestní jméno, jak bylo do té doby zvykem, ale i příjmení.

Jerri Nielsenová: statečná lékařka

Jerri Nielsenová: statečná lékařka

Jerri Nielsenovou lidé znají jako lékařku, která onemocněla rakovinou prsu během své téměř roční služby na Amundsen-Scottově výzkumné stanici, ležící na jižním pólu. Musela sama zahájit léčbu, přežila a o svém pohnutém osudu napsala knihu.