Úvod Magazín Zdeňka Petáková

Autor: Zdeňka Petáková

Tomáš Garrigue Masaryk: 173 let od narození (*7. března 1850)

Knihy Tomáše Garrigua Masaryka čítají dohromady na tisíce stran, snad nejznámější jsou Světová revoluce a Česká otázka. Kromě mnoha oslavných knížek a knížtiček, které bývají k dostání v antikvariátech a jsou pohledem dnešní doby někdy až úsměvné, mají čtenáři rádi Čapkovy Hovory s TGM.

Své příležitosti jsem si připravoval sám

Novozélanďan Sir Edmund Hillary a Šerpa Tenzing – dva lidé, dvě jména navždy zapsaná do historie lidstva příběhem přátelství mezi jedinci i národy. Úspěšný první výstup na nejvyšší horu světa, Mount Everest v roce 1953, znamenal velký přelom v životě obou těchto mužů. „Byl jsem užitečný,“ mohl ve kterékoli části svého aktivního života s hrdostí prohlásit Edmund Hillary.

Má Madeleine

Rok 1996: nacházíme první články na exkluzivních stránkách novin. Američanka českého původu ministryní zahraničí Spojených států! Novináři prozrazují jen část informací o životní pouti této pohádkově úspěšné ženské osobnosti a jen napínají moji zvědavost.

Jaké je vaše příjmení

Nošení příjmení – ta dnešní životní samozřejmost – se v našich zemích stává povinností uloženou přímo panovníkem na konci 18. století. Tehdy, v roce 1786, vydal Josef II. nařízení, kterým přikazoval každému obyvateli mít nejen křestní jméno, jak bylo do té doby zvykem, ale i příjmení.