Lenka Fukalová

Autor: Lenka Fukalová

Velké lásky vznešené Kleopatry

Velké lásky vznešené Kleopatry

O Kleopatře VII. (69–30 př. n. l.), poslední egyptské královně z dynastie Ptolemaiovců, se traduje, že dva nejmocnější muže Římské říše a vlastně celého tehdejšího světa – Caesara a Marka Antonia – okouzlila svou nevšední krásou. Podle vědců z univerzity v britském Newcastlu byla prý naopak „dost ošklivá“. Ať už to byla vyhlášená krasavice, nebo žena nepříliš atraktivní, jisté je, že své ženské zbraně dokázala využívat stoprocentně a že to byla dokonalá diplomatka.

Nosil je i císař Nero? – Historie brýlí

Nosil je i císař Nero? – Historie brýlí

Sluneční brýle chrání i zdobí. Někdo je používá jako nezbytnou, téměř zdravotní pomůcku, pro jiného jsou atraktivním doladěním image. Tento módní doplněk a zároveň ochrana před stále nebezpečnějším slunečním zářením má, jako ostatně vše, co stvořil člověk, svou historii.

Hledači Kamene mudrců

Hledači Kamene mudrců

Zlato vyrobené z bezcenných surovin, elixír života či kámen mudrců – to byly vždy hlavní cíle snažení všech mágů a alchymistů. Pokoušeli se je získat všemi možnými a častěji nemožnými prostředky.

Lesní škola: Uč se moudrým býti. Ale jinak...

Lesní škola: Uč se moudrým býti. Ale jinak...

Vzdělávání a výchova dětí patří mezi nejnáročnější a zároveň nejdůležitější lidské činnosti. To, jaká je úroveň školství, jak se daří děti a mladé lidi vychovávat, na jaké úrovni jsou jejich znalosti, schopnost a chuť přijímat nové poznatky, se stává zrcadlem společnosti.