Evžen Kůs

Autor: Evžen Kůs

Jak se tuků zbavit?

Jak se tuků zbavit?

Přebytečného tuku se tělo může zbavit v zásadě jen jedním způsobem. Lipidy, což jsou různé typy tuků a látek tukům příbuzných, uložené uvnitř tukové buňky, se (pokud k tomu dostanou příslušný pokyn z centra) musí molekulu po molekule prodrat přes buněčnou stěnu do krevního oběhu.

Pokušení smyslů

Pokušení smyslů

Problematický boj s obezitou souvisí ještě s jedním fenoménem. U vyšších obratlovců je příjem potravy spojen většinou s příjemnými pocity. Žádný jiný tvor neprožívá přijímání potravy s takovým požitkem až rafinovaností jako lidé.

Rizika hladovek

Rizika hladovek

Hladovka nebo drastická dieta, která se od hladovky příliš neliší, nejsou příliš šťastným řešením, nesou s sebou vždy velká rizika. Zpočátku jdou kila dolů, dostaví se euforie a optimismus, ale pak se pokles váhy začne zpomalovat a začne jít do tuhého.

Teplo – budík života

Teplo – budík života

Pocit tepla a tepelné pohody patří k nejpříjemnějším smyslovým prožitkům. V zimě, kdy nám venku zalézá za nehty, tváře bičuje mrazivý vítr a oči zalepují sněhové vločky, bývá návrat do krásně vytopené místnosti víc než slastný.

Sobecké geny a arogance síly

Sobecké geny a arogance síly

Sobectví, egoismus - touha jedince vlastnit co nejvíce hmotných i nehmotných statků jen pro sebe a nemuset s nikým dělit -, je považována z hlediska morálky za jednu z největších lidských nectností. Jak se to se sobectvím v říši zvířat?

Jsme jedné krve, ty i já…

Jsme jedné krve, ty i já…

Zvířata jsou na světě dříve než my, ale nakonec to byl člověk, kdo díky inteligenci a neuvěřitelné přizpůsobivosti dokázal opanovat téměř celou planetu, a dnes dokonce nakukuje do vesmíru. Z pohledu evoluce to všechno zvládl v neuvěřitelně krátkém čase. Jiná zvířata potřebovala dlouhé miliony let na to, co primát, který sám sebe nazval člověkem moudrým, dokázal za pár desítek tisíc let.

Jsou zvířata sobecká?

Jsou zvířata sobecká?

Sobectví, egoismus - touha jedince vlastnit co nejvíce hmotných i nehmotných statků jen pro sebe a nemuset s nikým dělit, je považována z hlediska morálky za jednu z největších lidských nectností. Jak se to se sobectvím v říši zvířat?

Zoologie v říši bájí a legend - Harpyje, Chiméry

Zoologie v říši bájí a legend - Harpyje, Chiméry

Žádný jiný tvor na této planetě není obdařen takovým darem fantazie a představivosti jako člověk. Realitu kolem sebe nejen citlivě vnímá, ale dokáže ji i dál rozvíjet a přetvářet. Vznikají tak fenomény, které existují jen v představách a mysli člověka, jsou výplodem lidského ducha.

Zoologie v říši bájí a legend - Starověké pověry

Zoologie v říši bájí a legend - Starověké pověry

Žádný jiný tvor na této planetě není obdařen takovým darem fantazie a představivosti jako člověk. Realitu kolem sebe nejen citlivě vnímá, ale dokáže ji i dál rozvíjet a přetvářet. Vznikají tak fenomény, které existují jen v představách a mysli člověka, jsou výplodem lidského ducha. Typickým příkladem jsou bájná zvířata, která nikdo nikdy neviděl, a přesto se stala součástí mýtů a legend různých civilizací a posléze kulturním dědictvím celého lidstva.

Váhy – princip světa a vesmíru? (1. díl)

Váhy – princip světa a vesmíru? (1. díl)

Pokud by na světě nastala absolutní rovnováha, vše by se zastavilo a zhroutilo. Vychýlení z rovnovážného stavu následované návratem k rovnovážnému stavu nebo vytvořením úplně nové rovnováhy je podstatou fungování nejen fyzikálních systémů, ale i živých organismů.

Devastace není legrace

Devastace není legrace

Když jsem před několika měsíci komentoval spory kolem šumavských lesů, měl jsem pocit, že téma je vyčerpané a nic zásadně nového nelze očekávat. Zřejmě jsem se mýlil. Po zimním klidu zbraní, kdy se řešily soudní záležitosti spojené s incidenty během blokády, znovu roste napětí. V podstatě se čeká jen na to, kdy vyletí první letošní generace lýkožrouta, tedy kůrovce.