Evžen Kůs

Autor: Evžen Kůs

Tajemný Abú Markúb (2. díl)

Tajemný Abú Markúb (2. díl)

Historie objevu člunozobce je zajímavá a připomíná detektivní příběh. Nevšední vzhled člunozobce, jak o tom svědčí již egyptské kresby a tři tisíce let staré kresby v Zimbwabwe, člověka vždy přitahoval a fascinoval.

Tajemný Abú Markúb (1. díl)

Tajemný Abú Markúb (1. díl)

„Z nejzvláštnějších ptáků afrických a nejpodivuhodnějších na zeměkouli bezesporu jest člunozobec africký Balaniceps rex, kterého odkryl Mansfield Parkins roku 1849 na Bílém Nilu“ – těmito slovy uvádí Brehm pasáž věnovanou jednomu z nejzajímavějších nejtajemnějších a dnes také ohrožených ptačích druhů.

Krása a zvíře

Krása a zvíře

Když se řekne krásy přírody, většinou padne řeč na půvabnou krajinu, nádherné drahokamy nebo fascinující barevný svět rostlin. V živočišné říši už to tak jednoznačné není, protože existuje spousta druhů, jež nám nejen nepřipadají krásné, ale někdy přímo odporné.

Mezi supy (2. díl)

Mezi supy (2. díl)

V zoologických zahradách patří některé druhy supů, například sup hnědý, k nejcennějším chovancům a každý úspěšný odchov je velkou událostí.

Mezi supy (1. díl)

Mezi supy (1. díl)

Kdo četl romány Karla Maye, jejichž děj se odehrává v Severní Americe, dobře ví, že zkušení zálesáci a stopaři neomylně poznali místo nějaké tragédie podle siluet kroužících supů. Ze zoologického nebo přesněji řečeno zoogeografického hlediska je to ale nesmysl.