Evžen Kůs

Autor: Evžen Kůs

Jaro - Neluxujme přírodu, žijme v ní!

Jaro - Neluxujme přírodu, žijme v ní!

Jaro je považováno za nejkrásnější roční období roku. V té době se k nám vrací světlo a teplo, probouzí se vše živé, aby předalo štafetu dalším pokolením, a naplnilo tak smysl své existence na této planetě. Krajina se oděje do pestrobarevného šatu zeleně a barev květů.

Jaro - Dejme jaru šanci

Jaro - Dejme jaru šanci

Jaro je považováno za nejkrásnější roční období roku. V té době se k nám vrací světlo a teplo, probouzí se vše živé, aby předalo štafetu dalším pokolením, a naplnilo tak smysl své existence na této planetě. Krajina se oděje do pestrobarevného šatu zeleně a barev květů. Země, voda i vzduch se zaplní mláďaty všech možných tvorů. Obraz obrozené a omlazené přírody je výlučným fenoménem mírného pásma severní nebo v opačné podobě jižní polokoule. Tropická pásma mají svá období dešťů a sucha, na rovníku panují stálé a neměnné podmínky – délka dne a noci se tu po celý rok nemění. Rozdílný roční rytmus jednotlivých klimatických pásem na naší planetě se odráží i na druhové pestrosti a způsobu života rostlin a živočichů.

Zvíře k nevíře - Žirafa

Zvíře k nevíře - Žirafa

Jen málo zvířat je tak podivuhodnou směsicí bizarnosti a půvabu zároveň jako žirafa. Neuvěřitelně dlouhý krk a nohy, zvláštní síťované zbarvení, ladná chůze, ale hlavně tmavé oči s dlouhým řasami, které by jí mohly závidět modelky i filmové hvězdy, to vše činí z žirafy fascinujícího tvora.

Nech toho!

Nech toho!

Mezi nejinteligentnější ptáky patří příslušníci čeledi havranovitých – havrani, krkavci, kavky, vrány, straky, sojky a další. Dožívají se poměrně vysokého věku a někteří jsou schopni velmi rychle se naučit napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidského hlasu. Mohou tedy podobně jako papoušci nebo třeba loskutáci „mluvit“.