Evžen Kůs

Autor: Evžen Kůs

Jak se tuků zbavit?

Jak se tuků zbavit?

Přebytečného tuku se tělo může zbavit v zásadě jen jedním způsobem. Lipidy, což jsou různé typy tuků a látek tukům příbuzných, uložené uvnitř tukové buňky, se (pokud k tomu dostanou příslušný pokyn z centra) musí molekulu po molekule prodrat přes buněčnou stěnu do krevního oběhu.

Pokušení smyslů

Pokušení smyslů

Problematický boj s obezitou souvisí ještě s jedním fenoménem. U vyšších obratlovců je příjem potravy spojen většinou s příjemnými pocity. Žádný jiný tvor neprožívá přijímání potravy s takovým požitkem až rafinovaností jako lidé.

Rizika hladovek

Rizika hladovek

Hladovka nebo drastická dieta, která se od hladovky příliš neliší, nejsou příliš šťastným řešením, nesou s sebou vždy velká rizika. Zpočátku jdou kila dolů, dostaví se euforie a optimismus, ale pak se pokles váhy začne zpomalovat a začne jít do tuhého.

Teplo – budík života

Teplo – budík života

Pocit tepla a tepelné pohody patří k nejpříjemnějším smyslovým prožitkům. V zimě, kdy nám venku zalézá za nehty, tváře bičuje mrazivý vítr a oči zalepují sněhové vločky, bývá návrat do krásně vytopené místnosti víc než slastný.

Sobecké geny a arogance síly

Sobecké geny a arogance síly

Sobectví, egoismus - touha jedince vlastnit co nejvíce hmotných i nehmotných statků jen pro sebe a nemuset s nikým dělit -, je považována z hlediska morálky za jednu z největších lidských nectností. Jak se to se sobectvím v říši zvířat?