Archiv Krásné paní

Autor: Archiv Krásné paní

České vynálezy - Bleskosvod

České vynálezy - Bleskosvod

Významní představitelé technické a vědecké inteligence patří, či alespoň by měli patřit, vedle inteligence kulturní vždy k národním pokladům každé země.

Růžovým sadem Nejkrásnější modré oči

Růžovým sadem Nejkrásnější modré oči

Už jste někdy přemýšleli, čeho se na světě nejvíc bojíme? Že nebudeme oblečeni v těch správných značkových hadřících, že budeme mít hlad, že sousedka vyhraje v lotynce milion, že přijdeme o dům, že onemocníme? Asi se nejvíc bojíme smrti. 

Blíženci

Blíženci

Úkol Blíženců je dát životu prvotní zkušenost mentální činnosti. Jaro vrcholí a je třeba zamyslet se nad mnoha věcmi. Proto jsou Blíženci lidé, kteří poletují od jednoho tématu ke druhému. Jejich Merkur je klučinou, který se učí a objevuje nové věci.

České vynálezy - Patentka

České vynálezy - Patentka

Významní představitelé technické a vědecké inteligence patří, či alespoň by měli patřit, vedle inteligence kulturní vždy k národním pokladům každé země. Možná ani nevíte, které všechny známé i méně známé vynálezy a objevy dali světu lidé, kteří žili a tvořili nebo se alespoň narodili v českých zemích. Důmysl, vtip, zručnost, neúnavná práce a originální nápady nikdy nechyběly českým lidem, z nichž se mnohým podařilo nesmazatelně se zapsat mezi světové velikány svých oborů.

Dopřejte si jaro i Velikonoce po svém!

Dopřejte si jaro i Velikonoce po svém!

Velikonoce sice průběžně „putují“ kalendářem – slaví se první neděli po rovnodennosti, ta může přijít během 22. března až 25. dubna –, ale v některých věcech se nemění: barevnost i symboly jara se opakují. Zatímco Vánoce stále více podléhají barevným módním trendům, dokonce se nevyhýbají ani černé, Velikonoce, jejichž původ se odvozuje od židovského svátku pesach, zůstávají v tradiční barevnosti, kde dominuje žlutá, zelená a bílá.

Kdo je to? Ryby

Kdo je to? Ryby

Italský skladatel, představitel verismu. Jeho opery, většinou s exotickými náměty, tvoří dodnes trvalou součást operního repertoáru a těší se zájmu mezinárodního publika i oblibě pěvců.