Archiv Krásné paní

Autor: Archiv Krásné paní

Křen selský

Křen selský

Křen je prastará rostlina. V lidovém léčitelství se používal už ve 12. století, kdy staří Slované s jeho pomocí léčili problémy s hlasivkami a průduškami. Původní domovinou křenu jsou nejspíš nížiny jihovýchodní evropské části Ruska a sousední západní Asie. Bez zajímavosti určitě není latinský název armoracia. Podle některých badatelů je slovo nejspíš keltského původu. V překladu označuje rostlinu, která má ráda vlhká stanoviště.

Markéta Lazarová

Markéta Lazarová

„V Markétě jsou tři světy: Kozlík – to je pohanství, způsobem života i organizací rodiny, přestože nosí kříž; Lazar se přimkl ke křesťanskému pánubohu, ale už s ním začíná hospodařit, a pak je tu třetí svět, který jsem už nerealizoval, svět mladého a starého krále…“

(František Vláčil v rozhovoru s A. J. Liehmem: Ostře sledované filmy, NFA 2001)

Pomerančovník

Pomerančovník

Pomerančovníky byly sázeny a pěstovány v babylonských zahradách a s karavanami se dostaly nejdříve do Indie a odtud byly převezeny portugalskými mořeplavci do Evropy.

Southern Belle – Jižní krasavice

Southern Belle – Jižní krasavice

Květy pastelových barev této unikátní zahradní rostliny, které mají až čtvrt metru v průměru, jsou významným pomocníkem japonských terapeutů při léčbě civilizačních psychických problémů, stresů, psychického vyčerpání, úzkostných stavů.