Pavel Gabzdyl

Autor: Pavel Gabzdyl

Obloha na Kanárských ostrovech

Obloha na Kanárských ostrovech

Nejvýkonnější přístroje pro zkoumání vesmíru proto dnes najdeme například na hoře La Sila uprostřed vyprahlé pouště Atacama v Chile nebo na obří vyhaslé sopce Mauna Kea na Havajských ostrovech. Jednu z významných základen současných astronomů ovšem najdeme i v mnohem přístupnější části světa – na Kanárském ostrově La Palma.

Dny bez noci

Dny bez noci

Ještě před sto lety pro většinu lidí končil den západem slunce. Dnes už tomu tak zdaleka není. Zvykli jsme si totiž na noční život ve světle měst. Stále více používáme umělé osvětlení a vytlačujeme tmu. Svítíme nejen doma, v práci, při nákupech nebo při sportu, ale také na ulice, chodníky, reklamy, parky a na budovy. Většinou si ani neuvědomujeme, že žijeme ve městech, která zahalují oranžové kopule světelného znečištění viditelného na desítky kilometrů daleko. O co všechno takovým způsobem života přicházíme?

Tajemství odvrácené strany Měsíce

Tajemství odvrácené strany Měsíce

Hvězdáři odjakživa rozlišují dvě měsíční polokoule: přivrácenou, která je důvěrně známá všem pozemšťanům, a odvrácenou, která představovala až do poloviny minulého století zcela neznámou, téměř pohádkovou říši.

Zaprášený Měsíc

Zaprášený Měsíc

Měsíc je doslova klenotem pozemského nebe. Na noční obloze se mu svou jasností žádný objekt nevyrovná a v období kolem úplňku může jeho jas působit i docela rušivě. Ve skutečnosti ale není Měsíc „stříbřitou zářící koulí“, je to spíš špinavý soused naší modré planety.

Podivný měsíční dvojkráter

Podivný měsíční dvojkráter

Ve vesmíru není mnoho míst, která bychom znali lépe než náš měsíc. Stačí sedět v pohodlí domova a v okně rozeznáme jeho tvář, v leckterém atlasu světa najdeme jeho podrobnou mapu, v televizi občas zaslechneme o vzácných měsíčních kamenech a v téměř každé lepší encyklopedii narazíme na známou fotografii s postavou astronauta na jeho zaprášeném povrchu. Přesto o měsíci zdaleka nevíme vše a i malým dalekohledem na něm rozeznáme útvary, které dodnes nedovolují některým vědcům klidně spát.