Lenka Fukalová

Autor: Lenka Fukalová

Velké lásky vznešené Kleopatry

Velké lásky vznešené Kleopatry

O Kleopatře VII. (69–30 př. n. l.), poslední egyptské královně z dynastie Ptolemaiovců, se traduje, že dva nejmocnější muže Římské říše a vlastně celého tehdejšího světa – Caesara a Marka Antonia – okouzlila svou nevšední krásou. Podle vědců z univerzity v britském Newcastlu byla prý naopak „dost ošklivá“. Ať už to byla vyhlášená krasavice, nebo žena nepříliš atraktivní, jisté je, že své ženské zbraně dokázala využívat stoprocentně a že to byla dokonalá diplomatka.

Nosil je i císař Nero? – Historie brýlí

Nosil je i císař Nero? – Historie brýlí

Sluneční brýle chrání i zdobí. Někdo je používá jako nezbytnou, téměř zdravotní pomůcku, pro jiného jsou atraktivním doladěním image. Tento módní doplněk a zároveň ochrana před stále nebezpečnějším slunečním zářením má, jako ostatně vše, co stvořil člověk, svou historii.

Hledači Kamene mudrců

Hledači Kamene mudrců

Zlato vyrobené z bezcenných surovin, elixír života či kámen mudrců – to byly vždy hlavní cíle snažení všech mágů a alchymistů. Pokoušeli se je získat všemi možnými a častěji nemožnými prostředky.

Lesní škola: Uč se moudrým býti. Ale jinak...

Lesní škola: Uč se moudrým býti. Ale jinak...

Vzdělávání a výchova dětí patří mezi nejnáročnější a zároveň nejdůležitější lidské činnosti. To, jaká je úroveň školství, jak se daří děti a mladé lidi vychovávat, na jaké úrovni jsou jejich znalosti, schopnost a chuť přijímat nové poznatky, se stává zrcadlem společnosti.

Aby se děti radovaly z úspěchu - Ladislava Kachlíková

Aby se děti radovaly z úspěchu - Ladislava Kachlíková

Individuální přístup k dětem je zajištěn právě díky možnosti sestavit různé druhy plánů, pro každého takový, jaký mu nejvíce vyhovuje. V daltonském bloku mám také více času na žáky vyžadující speciální přístup, protože ostatní si pracují na svém plánu. Žáci přinášejí postupně úkoly, které splnili, a společně je zhodnotíme. Nejde o to, že učitel označí chybu, pouze naznačí a žák už by ji měl hledat sám.

Eleonora Akvitánská, žena dvou králů

Eleonora Akvitánská, žena dvou králů

Byla úžasná. Krásná, ale ctnostná, jemná, a přesto silná, chytrá, avšak skromná. Takovými vlastnostmi se může pochlubit jen málo žen… Ve veškerém svém snažení byla neúnavná, zkrátka budila velký obdiv… Mnoho lidí už ví, co dnes vím i já a o čem dříve nikdo neměl tušení. V době, kdy žila ve svazku s prvním manželem, byla tato královna v Jeruzalémě. Lépe bude se o této záležitosti nešířit, a tak už si dám ústa na zámek…“ Takto mnohoznačně se o Eleonoře Akvitánské (1122–1204), jedné z nejmocnějších žen středověké Evropy, vyjádřil její současník kronikář Richard z Devizes.

Daltonský plán: Uč se moudrým býti. Ale jinak...

Daltonský plán: Uč se moudrým býti. Ale jinak...

Daltonský plán není systém, metoda ani učivo. Prakticky řečeno, je to způsob reorganizace vzdělávání, která slaďuje dvě aktivity – učení a učení se. Za předpokladu inteligentního použití vytváří podmínky, které umožňují učiteli učit a žákovi učit se.

Helen Parkhurst

Co skrývají ruiny Masady?

Co skrývají ruiny Masady?

Nedostupné stěny mohutného skalního masivu nad Mrtvým mořem přitahovaly pozornost
již ve starověku. V prvním století před Kristem na jednom z jeho vrcholů nechal judský král
Herodes Veliký vybudovat takřka nedobytnou pevnost s jedinou přístupovou cestou.
Nazval ji Masada.