Úvod Magazín Krásná

Autor: Krásná

Ondřej Neff - O Vladimíru Neffovi

Otec známého milovníka sci-fi, politického komentátora a zakladatele internetových novin Neviditelný pes Ondřeje Neffa se jmenoval Vladimír, narodil se ve znamení Blíženců 13. června 1909 (zemřel 2. 7. 1983)

Proč máme jíst - brambory

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovité, pěstovaná jako jednoletá plodina. Brambory jsou jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin. Proč je ale dobré je jíst?

Divizna velkokvětá (2. díl)

Používá se při dýchacích potížích, při katarech horních cest dýchacích (zvláště chronických), zahlenění (rozpouští hlen), chrapotu, migréně, bolesti uší, svědění konečníku, hemeroidech. Také k ošetfiení vředů, spálenin. K odbarvení vlasů a změkčení pokožky. Je součástí čajů, hotových přípravků, homeopatik, olejů a tinktur.

Mosaika

Věděli jste, že v trojlístku lučního jetele je celkem asi devět milionů buněk, v nichž jest na 60 milionů zelených chlorofylových zrníček?

Tajemství dlouhověkosti (1. díl)

V biblické zahradě Eden rostl strom života, jehož jablka dávala lidem nesmrtelnost. Léčitelé doby kamenné používali kromě vyhánění zlého ducha i bylinky proti stárnutí. V Orientu byly magické omlazovací účinky připisovány ženšenu.

Ivan Wernisch - Vichrné podvlékačky

Wernischův svět byl od počátku zvláštní silnou přítomností fantazie a komiky a básník ho již nikdy neopustil: ani v překladech z němčiny, ani ve své vlastní tvorbě. V roce 2018 získal Cenu Franze Kafky. Podle mezinárodní poroty se básník svým dílem řadí mezi mimořádné osobnosti světové literatury.

O původu vína – fakta a legendy

„Svobodě připil bych tou vaší šťávou zdejší, to vaše víno jen být něco pitelnější,“ žehrá na kvalitu vína z okolí Lipska Mefistofeles v Goethově Faustovi, když popíjí ve slavném Auerbachově sklepě.

Gérard Philipe

Již od dětství měl časté zdravotní problémy, během roku 1950 se léčil ze zánětu plic. Vyvrcholení situace nastalo začátkem listopadu 1959, kdy nastoupil do nemocnice a během operace 9. listopadu lékaři zjistili, že se jedná o rakovinu jater.

Pivoňka - Paeonia

Pivoňka Paeonia, velmi oblíbená květina soupeří koncem jara a začátkem léta s růží o titul „královna zahrady“, má obrovské, často však jemně působící květy v oslnivě bílých, pastelových barvách i v sytých, tmavých odstínech, přitahuje nás romantickým kouzlem.

Aromaterapie je věčná!

Již v dávné minulosti byly aromatické byliny využívány k ovlivnění lidské psychiky, ať již v náboženském nebo lékařském ohledu. Krása a zdraví byly vždy nerozlučně spojeny s kulturou všech historických národů stejně tak jako masáže, rostlinné oleje a aromatické byliny se zdravím a krásou.

Domácí francouzský sýr

Země vyhlášená pro své kvalitní a jedinečné sýry, i tak by se dala popsat Francie, země vínu zaslíbená. Sýry se ve Francii podávají nejčastěji s bílou bagetkou a kvalitním, nejlépe francouzským vínem. Stejně jako vína, i mnohé sýry jsou chráněny známkou kvality AOC, kdy nejstarším zatříděným je sýr Roquefort (1925). V mnohé literatuře pak najdeme číselný údaj 350 – 400 druhů sýra.

Grace Kelly

Psal se rok 1956, když zpráva o svatbě americké hvězdy Grace Kelly s monackým knížetem Rainierem zaplavila první stránky novin.

Dobroty s nádechem Francie

Francouzská kuchyně je jedinečná! V roce 2010 byla francouzská gastronomie dokonce přidána organizací UNESCO na světový seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. 

Aleš Lamr

Aleš Lamr pochází z rodu kamnářů a keramiků. Jeho výtvarný záběr je všestranný a téměř renesanční. Je především malířem, ale i grafikem, designerem, sochařem a keramikem a svými díly také ozdobil řadu interiérů moderní architektury.

Jiří Šlitr očima Olgy Sommerové

Vodnář Jiří Šlitr proslul především jako muzikant, jeho semaforské písničky na texty Jiřího Suchého zlidověly a patří k tomu nejlepšímu, co se v druhé polovině minulého století v populární hudbě odehrálo.