Úvod Magazín Kateřina Slavíková

Autor: Kateřina Slavíková

Cvičíme doma

Domácí cvičení je určeno pro ty z nás, kteří buď nemáme čas běhat do tělocvičny, anebo jsme solitérní povahy. Na průvodních obrázcích sice opět předcvičují ženy, to ale neznamená, že cvičení – a nejen toto – není vhodné pro muže. Jakousi setrvačností spojujeme pohyb automaticky se ženou, ať už z důvodů estetických nebo tradičních, kdežto běžného českého muže si obvykle představujeme v horizontální poloze u televizoru nebo nověji na posedu před počítačem. 

Co je co? Jan Sokol vysvětluje jak slyšíme

Jak je to se sluchem? Učili jsme se, že člověk slyší zvuky. Budiž. Sedíte u otevřeného okna a slyšíte, jak si někdo na ulici píská písničku Žlutá ponorka. Dejme tomu, že nejste muzikant a neznáte noty. Žlutou ponorku byste nedovedl v notách napsat a ani nevíte, jestli začíná na c nebo na g. Takže neslyšíte či nepoznáte jednotlivé tóny, ale právě Žlutou ponorku.

Co je co? vysvětluje Jan Sokol Jak vidíme

Ve škole jsme se učili, že máme dvě oči, které fungují podobně jako televizní kamery a podávají nám prostorový (stereoskopický) obraz okolí. Máme uši a slyšíme zvuky, to jest akustické, tlakové vlny ve vzduchu. Pak máme ještě hmat, čich a chuť. Zkusme začít tím nejobyčejnějším a nejméně záhadným z našich smyslů, to jest zrakem.

Váhy a spravedlnost

Když se mluví o vahách jako o znamení zvěrokruhu, mnoha lidem proběhne hlavou představa o symbolu spravedlnosti, lehce oděné ženě držící v jedné ruce rovnoramennou pákovou váhu.