Úvod Magazín Co mají jíst Štíři?

Co mají jíst Štíři?

Štír je jedno z nejzajímavějších a nejoriginálnějších znamení zvířetníku. Je to astrologický rébus. Je milý i tvrdý, sladký i nelítostný.

Své nitro nikomu neotevře, je zahalen tajemným závojem. V žádném případě není hypochondr a obvykle se těší dobrému zdraví. Když ho něco opravdu zajímá, může pracovat bez odpočinku, jídla a pití celý den. Pokud jde o stravu, musí se Štíři vyhýbat hlavně tukům. Zvyšují cholesterol v krvi a přispívají k srdečním záchvatům.

Pozor na tuk

Snižte množství živočišných tuků a nahraďte je dvěma lžícemi rostlinného oleje denně. Tím dáte organismu to, co potřebuje. Zaměřte se na libová masa.

Pokud si nedokážete odepřít sladkosti a moučníky, používejte raději nízkotučný margarín místo obyčejného tuku. Omezte množství cukru a dochuďte raději pokrm aromatickým kořením, jako jsou skořice, muškátový oříšek nebo vanilka. Nepoužívejte tradiční listová těsta, která jsou plná tuku, ale třeba piškotové těsto. Místo jednoho celého vejce použijte raději dva bílky.

Čokoláda je diskutabilní. Kvalitní čokoládu s vysokým procentem kakaa si v menším množství můžete klidně dopřát, levným, tučným a přeslazeným čokoládám se ale vyhněte.

Štíři potřebují bílkoviny

Je důležité, aby ve vaší stravě bylo vysoké množství proteinu. Dávejte si drůbež, vejce, jogurty, ořechy, sójové boby, mořské produkty. Ořechy sice mají vysokou energetickou hodnotu, ale obsahují zdravý tuk, snižují hladinu cholesterolu v krvi a obsahují další důležité živiny – bílkoviny a vlákninu. Tofu a ostatní potraviny ze sóji neobsahují žádný cholesterol a mají hodně bílkovin vysoké kvality. Obsahují látky usnadňující průběh klasických ženských obtíží – včetně menopauzy.

Olomoucké tvarůžky jsou z výživového hlediska nepřekonatelné. Sto gramů tvarůžků má pouhé jedno procento tuku, zato ale celých 29 g bílkovin.

Výsledkem vysokého množství proteinu je zmírnění chuti na sladké, menší pocit hladu a pozitivní vliv je prokázán i při úporné celulitidě.

Jezte hodně ovoce a zeleniny

Buňkovou solí Štíra je sulfát vápenný. Tento prvek je potřebný k obnově určitého tkaniva. Vaše tělo bude mít schopnost bránit se chorobám, bude předcházet hromadění odpadních látek. Prvním znamením, že vaše tělo tento sulfát postrádá, je ucpaný nos a infekce dýchacích orgánů. Jeho vážný nedostatek může mít za následek vředy, zápal pohrudnice, těžkosti s ledvinami a játry. Hlavní zdroje sulfátu vápenného jsou cibule, chřest, zelí, česnek, výhonky hořčice, květák, třešně, pór, fředkvičky, fíky, černé třešně, sušené švestky, angrešt, kokosový ořech.

Doplňujte stravu vitaminem C, B komplexem a vitaminem E. Nerost, který odpovídá znamení Štíra, je železo. Vitamin C je spolu s vitaminem E bojovníkem proti civilizačním nemocím.

Základem k pokrytí potřeb vitaminu C je ovoce a zelenina. Denně jezte minimálně 100–200 g ovoce a 600 g zeleniny.

Superhvězda mezi ostatní zeleninou je brokolice. Nejenže má malou energetickou hodnotu, ale může se pochlubit zejména vysokým obsahem vlákniny, vitaminu C a vápníku. Najdeme v ní i protirakovinnou látku sulforafan.

Byliny, které patří Štírovi a poskytují mu výživné látky, jsou bazalka, jablečník, kopřiva a pelyněk.

Astronomie
V listopadu se sbírá Puškvorec obecný Z kalendáře historického národa českého – Listopad (1. díl)