Úvod Magazín Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Střelec

Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Střelec

"Střelec upomínající na podzimní honby jest zajisté zcela dobrým symolem, jako by tu zvěčněn byl slavný kentaur Cheirón aneb vynálezce střílení z luku...." to napsal o souhvězdí Střelce (Sagitarius) v předminulém stolení F. J. Studnička. Kentauři byli obludní tvorové, napůl lidé, napůl koně a žili prý barbarským způsobem života. Nicméně někteří z nich byli inteligentní a zruční. K mimořádně vzdělaným kentaurům patřil i zmíněný Cheirón nabo také Chirón, který prý vychovával mladého lékaře Aeskulapa.

"Střelec upomínající na podzimní honby jest zajisté zcela dobrým symolem, jako by tu zvěčněn byl slavný kentaur Cheirón aneb vynálezce střílení z luku...." to napsal o souhvězdí Střelce (Sagitarius) v předminulém stolení F. J. Studnička. Kentauři byli obludní tvorové, napůl lidé, napůl koně a žili prý barbarským způsobem života. Nicméně někteří z nich byli inteligentní a zruční. K mimořádně vzdělaným kentaurům patřil i zmíněný Cheirón nabo také Chirón, který prý vychovával mladého lékaře Aeskulapa. Naučil však také lidstvo používat luku a šípu, čímž mu dal skvělý nástroj k lovu, který člověk, jak už to bývá, okamžitě využil i jako zbraň proti příslušníkum vlatního rodu.

Podle řecké báje staré dva a půl tisíce let byl Cheirón synem Krotose a Phylyry, těšil se ochraně múz a nad ostatními kentaury vynikal po všech stránkách. Ženou Cheiróna byla Apollonova dcera Charikló a jeho vnukem sám slavný hrdina Achilleus. Cheirón byl nesmrtelný, ale když se jednoho dne poranil jedovatým šípem, prožíval taková muka, že uprosil Dia, aby jej nesmrtelnosti, a tím i muk zbavil. Za své zásluhy byl Cherión vyzdvižen na oblohu mezi souhvězdí a od té doby napíná luk a šípem míří na zrádného Štíra, který sprovodil ze světa lovce Oriona.

Lidé narozeni ve Střelci.....

mají vrtkavou povahu, rychle se nadchnou pro věc, ale málokdy ji dokončí. Symbolem tohoto znamení je bájný Kentaur, kůň s lidskou hlavou. Svým šípem míří do dáli, aby se za ním vzápětí vydal, ale ne vždy ho najde. Na cestě ho zaujme něco nového a na šíp zapomene. Důležítější pro Střelce je být na cestě než něco dokončit. Skáčou od jedné věci ke druhé, končí v půlce a jdou zase dál. Ze starostí a problémů si nedělají těžkou hlavu, optimistická až flegmatictá povaha jim to nedovolí.

Princip střelby šípem je obecně považován za lidský vynález, nicméně i v živočišné říši bychom našli analogii. Asi nejznámějším zvířecím střelcem je dikobraz, hlodavec vyzbrojený množstvím dlouhých a ostrých bodlin připomínajících šípy nebo malá kopí. Pokud má pocit nebezpečí, nacouvá do těsné blízkosti vetřelce a pomocí prudkého stahu svalů v pokožce uvolní nejdelší bodliny. Ty vyletí jako šíp, aby se zabodly do těla protivníka.

Energie znamení Střelce je jednou měsíčně na dva až tři dny aktivována procházejícím Měsícem. Živlem Střelce je oheň, zde znamená vzrůst energie vůle, která je spojena s moudrostí Jupitera. Je to znamení expanzivní a nespoutané povahy. Období Měsíce ve Střelci je charakteristické bezstarostností, pozitivní energií a optimismem. Všichni zatouží po nových poznatcích a zkušenostech. Klíčové slovo je "svoboda", klíčová myšlenka "zřím".

Střelec ovlivňuje stehna, boky, křížovou kost a pohyblivost. Uděláte-li během těchto dnů pro tyto části těla něco prospěšného, působí to dvojnásob dobře.

Novoluní a úplněk

Měsíc se během roku dostává při novoluní a úplňku do každého znamení zvěrokruhu. Novoluní je spojeno s počátkem nového cyklu. Je to okamžik pro nové příležitosti. Plánujte svou budoucnost, rozlučte se s minulostí. Pokud máte své plány, můžete počítat s jejich podporou. Abyste dosáhli úspěchu, vše si důkladně připravte a naplánujte. Při novoluní stojí Měsíc a Slunce ve stejném znamení zvěrokruhu, kdo se v tomto znameí narodil, měl by se v tento den věnovat především sám sobě.

Novoluní ve Střelci připomíná, že nemusí jít vždy vše podle plánu, že je čas na přizpůsobení.
Úplněk ve Střelci vyvolává touhu po cestách.

Fáze Měsíce ve Střelci

Novoluní: prosinec
Dorůstající Měsíc: prosinec až červen
Úplněk: červen
Couvající Měsíc: červen až prosinec

Archiv, časopis Krásná 2014

Astronomie
Zoologie v říši bájí a legend - Harpyje, Chiméry Koriandr