Úvod Magazín Citroník limonový

Citroník limonový

Citroník limonový latinsky Citrus limon; lidově: citron, citroník, lemon, limon, limouni, limouny.

Citroník je pěstován už po tisíciletí v Indii a v Číně. V dobách válečných výprav Alexandra Velikého (ve 4. století před Kristem) byl dovezen do jižní Evropy.

Citroník limonový latinsky Citrus limon. Lidově: citron, citroník, lemon, limon, limouni, limouny.

Citroník je pěstován už po tisíciletí v Indii a v Číně. V dobách válečných výprav Alexandra Velikého (ve 4. století před Kristem) byl dovezen do jižní Evropy. Je zobrazen na římských mozaikách z 1. století před Kristem. Arabští, řečtí a římští lékaři jej používali jako léčivo a preventivní prostředek proti epidemiím.

Obchodní a válečné lodě anglického loďstva kdysi na dlouhé plavby vyplouvaly naložené citrony – k ochraně námořníků před kurdějemi. Ti přidávali citron do ginu a rumu.

Citroník je stálezelený, 3 až 6 metrů vysoký strom s šedou kůrou. Chomáče bílých a růžových květů krásně voní. Kvete v každé roční době. Není odolný proti zimě. U nás se pěstuje pouze ve sklenících, případně v domácnostech jako okrasná rostlina.

Využití citronu v léčitelství je velice rozsáhlé. Doporučuje se proti nachlazení a infekčním nemocem, arterioskleróze, cholesterinu, horečce, kašli, bolestem v krku a hlavy, k čištění krve, při otylosti a ke stimulaci krevního oběhu. Také pomáhá proti žilným neduhům, revmatismu, žaludečním a střevním potížím, používá se jako aromatikum, antiseptikum proti bakteriím, mravencům, molům a komárům. Odstraňuje nikotinové skvrny na prstech a zubech, pihy a posiluje světlé vlasy. V kosmetickém průmyslu se používá k výrobě parfémů a olejů.

 Archiv, časopis Krásná 2007

Pel-mel
Feminismus není sprosté slovo Geny