Úvod Magazín Teorie spiknutí (2. díl)

Teorie spiknutí (2. díl)

Vlna teorií spiknutí neochabla ani po druhé světové válce. Hlavní úlohy však většinou převzaly tajné služby, především pak jistěže CIA a KGB.

 Mimozemšťané, Kennedy a cestování časem

Existuje však i další větev teorií o židovském spiknutí. Kromě dvou nejslavnějších legend vyprávějících o výše popsané „židobolševické klice“ či naopak o „sionistickém imperialismu“, kterou máme všichni v živé paměti z novinových úvodníků let nedávno minulých, nesmíme zapomenout ani na spiknutí „kabalistické“, které „odhalil“ jako první kněz Gougenot des Mousseaux roku 1869 v knize se všeříkajícím názvem Žid, judaismus a požidovštění křesťanského lidu.

Vlna teorií spiknutí neochabla ani po druhé světové válce. Hlavní úlohy však většinou převzaly tajné služby, především pak jistěže CIA a KGB. Na scénu vstoupili též mimozemšťané, jejichž existenci, či dokonce spolupráci s nimi vlády a tajné služby prý počaly před veřejností skrývat, zejména pak držely pod zámkem v „hangáru číslo 18“ v tajné vojenské oblasti „Area 51“ onen slavný létající talíř, který měl havarovat roku 1947 nedaleko amerického Roswellu.

Dalším mezníkem v dějinách konspiračních legend byla smrt prezidenta J. F. Kennedyho, kolem jehož zavraždění v Dallasu roku 1943 bylo tolik nejasností, a tak okatě do něj byly vpleteny tajné služby, že se záplavě nejroztodivnějších pověstí vlastně nelze divit. Ani přistání amerických astronautů na Měsíci mnozí neuvěřili a dodnes kolují pověsti, že celé dobytí Měsíce se uskutečnilo jen v hollywoodských ateliérech. O údajných utajovaných pokusech se skokem v čase ve Filadelfii roku 1943 jsme vás již na těchto stránkách podrobně informovali.

Pokusy na lidech

Ohromná „konspirologická“ literatura je též shromážděna okolo údajných biologických pokusů CIA na amerických civilistech: Roku 1955 prý CIA vypustila z vojenského letadla houf infikovaných komárů, který v Georgii a na Floridě způsobil epidemii žluté zimnice. Infekce černého kašle v Tampa Bay na Floridě měla rovněž nést rukopis CIA. Roku 1965 prý byli vězni ve Filadelfii podrobeni účinkům dioxinu, roku 1980 jiní vězni haitského původu v Miami a Puerto Riku dostali injekce, po nichž jim narostla ženská prsa.

Britští záhadologové zase přísahají, že v letech 1960 až 1963 tajné služby infikovaly neznámými viry třicet pacientů nevyléčitelně nemocných rakovinou v Nemocnici sv. Tomáše v Porton Down. První americké biologické pokusy mimo území USA jsou spojovány s korejskou válkou, mělo jít například o vyhazování krys nakažených morem z letadel. Epidemie dengi v Nikaragui se v tomto prostoru objevila poprvé v dějinách také až po přeletu amerických výzvědných letounů, tvrdí časopisy milovníků záhad. Vrcholem této tradice víry ve spiknutí americké vlády, kterou tak dobře zmapoval seriál Akta X, jsou jistěže pověsti, o kterých jste určitě už také slyšeli: že totiž i virus HIV, který se tak nenadále objevil na scéně dějin v 80. letech, pochází z laboratoří CIA...

Ovládání mozku

Druhé největší spiknutí, které se CIA či případně Tajné vládě světa připisuje, se týká využití elektromagnetických vln při ovládání lidí. CIA měla zahájit jako odpověď na úspěchy komunistické propagandy takzvaný program Bluebird, který však nakonec zahrnoval především výzkum narkohypnózy – tedy kombinace užití hypnózy a látek ovlivňujících mozek za účelem poddajnosti při výslechu. Navazující projekt Artichoke již měl být zacílen přímo na ovládání mysli – právě Artichoke měl dát vzniknout halucinogenu LSD, za který John Lennon CIA poděkoval ve svém slavném prohlášení. K experimentům na vojácích se však používala i marihuana, heroin či známá „droga pravdy“ pentothal sodný. V roce 1953 měl vzniknout program, který všechny výsledky výzkumu ovládání mysli syntetizoval – projekt MK-ULTRA.

Roku 1975 vypukla aféra, kdy bylo odhaleno, že drogově závislým černošským pacientům vězeňské nemocnice v Lexingtonu podával její ředitel z pokusných důvodů LSD, meskalin a další drogy. Role CIA byla nejasná, ale kvůli rozjitřenému veřejnému mínění vydala CIA prohlášení, že projekt MK-ULTRA definitivně skončil. Dva bývalí pracovníci CIA – Victor Marchetti a Miles Copeland – to však popřeli. Projekt se měl od konce šedesátých let zaměřit především na využití elektromagnetického záření při ovládání mozku, když hypnóza a drogy se ukázaly jako nepříliš spolehlivé. Výzkum elektromagnetismu měl naopak přinést nečekané úspěchy. Na internetu lze nalézt desítky lidí, kteří tvrdí, že jim CIA voperovala miniaturní implantáty do mozku.

Pověsti též praví, že výzkum přesunula CIA zejména do malých náboženských sekt, neboť vězení a psychiatrické léčebny začaly být příliš monitorované ochránci lidských práv. Pokusům je připisován zejména fenomén hromadných sebevražd. V zásadě však platí, že teorie spiknutí vznikne vždy, když se ve světě odehraje něco, co vzbudí maximální pozornost – smrt princezny Diany či jedenácté září 2001 jsou poslední příklady. V dnešním globalizovaném a zmedializovaném světě se tak můžeme těšit, že studnice spikleneckých teorií jen tak nevyschne.

Pel-mel
Český klaun – Jan Werich (1905–1980) Sléz lesní