Úvod Magazín Feminismus není sprosté slovo

Feminismus není sprosté slovo

Muži se necítí dobře, když jim šéfuje žena. Ženy nemají rády, když jim šéfuje žena. Má se vůbec žena stát šéfkou, nadřízenou, vedoucí? Holky, raději se nesápejme do vedoucích pozic, vždyť jsou z toho jen problémy.

Feminismus není sprosté slovo

Běda mužům, kterým vládne žena!

Nebo: Běda ženě, která vládne?

Muži se necítí dobře, když jim šéfuje žena. Ženy nemají rády, když jim šéfuje žena. Má se vůbec žena stát šéfkou, nadřízenou, vedoucí? Holky, raději se nesápejme do vedoucích pozic, vždyť jsou z toho jen problémy.

Problém číslo 1: ženská autorita. Nezní to jako oxymóron, tj. spojení dvou slov, jejichž významy se navzájem vylučují? Vždyť je tak snadné zpochybnit jakékoli ženské rozhodnutí. „Asi má zase svoje dny“ nebo „To má z toho, že nemá chlapa“ či „Že by už přechod?“, popř. oblíbené „Chce mě“ atd.

Problém číslo 2: žena v mužském provedení. Víte, kdy žena skutečně získá autoritu? Jedině je-li tvrdá, neústupná, nechá stranou emoce, prostě jedná racionálně jako muž. A pokud možno se tak i chová a obléká. Strohé oblečení, účes, vzhled popírající ženskost. Vlastní pocity, identita a osobnost ženy jsou na překážku! Ona musí být jako muž.

Problém číslo 3: dokazování kvality. Kolik času musíme obětovat, abychom sobě i okolí neustále dokazovaly, že jsme opravdu dobré, že svou práci zvládáme. Chyba ženy je jaksi víc na očích, více rozbírána, mnohem více kritizována než chyba muže.

Problém číslo 4: vzor ženské šéfky. Neexistuje. My ženy prostě nevíme, podle čeho se chovat, jsme-li vedoucími. Tento model je totiž čistě maskulinní, mužský. Společnost jednoduše ještě nevytvořila model chování ženy nadřízené. Víme, jak se má chovat správný šéf, ale co my?

Tak to bylo spíš to negativní, když nás postihne to neštěstí a staneme se prokletými a zakletými. Totiž když nás bohužel povýší. A nyní zkusme pohlédnout na odvrácenou stranu této životní smůly. Co pozitiva?

Plus číslo 1: je určitě zvýšení platu. Sice nemáme tolik jako muži v našem postavení, ale pořád lepší, že jsme si polepšily! Kvůli zvýšení platu nás sice bývalé kolegyně začnou nesnášet, pomlouvat, nenechají na nás nit suchou, ale jsme přece šéfky.

Plus číslo 2: je to moc, která je nám dána do rukou. Jak ovšem přesvědčit muže, aby nás nebojkotovali? Jak tu moc uplatnit? Třeba se poštěstí a budeme velet výborným, loajálním, pracovitým a zatraceně snaživým podřízeným! Pravděpodobnosti sice není vysoká, ale co když…

Plus číslo 3: a pak je tu pozitivum největší – celospolečenský respekt, prestiž, sláva. Zkuste si jen tak vyjmenovat hned, bez přípravy a bez brouzdání po internetu, sedm žen, které to dotáhly až ke společenskému obdivu a uznání… Jestli se vám podařilo do tří minut správně vyjmenovat sedm ženských jmen, gratulujeme a redakce Krásné slečny vám tleská.

Shrňme to: není dobré být šéfkou. Opovažme se o to usilovat, nechtějme to, nesněme o tom. Utíkejme za starou čarodějnicí s bradavicí na nose a černou kočkou na rameni a prosme o amulet pro štěstí – amulet proti povýšení.

Archiv, časopis Krásná 2007

Pel-mel
Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Štír Citroník limonový