Benátský karneval

Benátský karneval

Benátský karneval

Tradice karnevalu sahá až do 12. století, kdy byl příležitostí k oslavě vítězství benátského dóžete Vitale Michiela II. nad patriarchem Ulrikem z Aquileie roku 1162.

Benátský karneval

Přestože Benátky v únoru zpravidla zahalí závoj mlhy a dešťová clona, každoročně tam směřují stovky turistů za veselím a elegancí místního karnevalu. Město zaplní směsice různých jazyků a policisté musí na křižovatkách úzkých ulic koordinovat pohyb mas. Po náměstí sv. Marka se procházejí honosně maskovaní šlechtici a dámy v nadýchaných kostýmech. Zamyšlený pohled a pomalá, jakoby mimozemská gesta jim dodávají tajemný nádech.

Tradice karnevalu sahá až do 12. století, kdy byl příležitostí k oslavě vítězství benátského dóžete Vitale Michiela II. nad patriarchem Ulrikem z Aquileie roku 1162.

Ulrico musel každý rok zaslat svému porobiteli stádo zvířat, které bylo poraženo, uvařeno a servírováno během banketů. Hlavní oslava probíhala na „směšné úterý“ (tzv. berlingaccio) – na znamení porážky nepřítele. Od roku 1296 se tento den stal oficiálním svátkem.

Ve 14. století byli organizátory procesí a zábav „ponožkáři“ – skupina aristokratů, kteří nosili barevné ponožky. Kombinace různých odstínů představovaly jednotlivé okrsky, kterých mají Benátky dodnes šest. Ostatně stejný je i počet lišt na přídi gondol.

Dóže pořádal nákladné podniky, nad městem zářily ohňostroje a lidé zapomněli na pár dní na trable a problémy. Masky setřely rozdíly mezi šlechtici a obecným lidem, v ulicích si byli na chvíli všichni rovni. K tradici patřila i akrobatická chůze tureckého vězně po provaze ze Zvonice do Dóžecího paláce – oslava benátských dobyvatelských úspěchů ve východních zemích. V nejhorším případě vězeň spadl a zabil se, v tom lepším donesl dóžeti dárek a získal svobodu. Časem tento náročný výkon nahradil „andělský let“ – sjezd po laně ze Zvonice dolů – coby symbol míru.

Pořádání karnevalu bylo přerušeno roku 1797, kdy se Benátky staly součástí Rakouska, které ho zakázalo. Až v roce 1979 se zaktivizovalo několik spolků, aby zapomenutou veselici opět uvedlo v život.

Masky jsou dnes hodné obdivu, pózují u kostelů, na nábřeží a před paláci. V minulosti byly ale až příliš dovádivé a benátská vláda musela jejich řádění usměrňovat dekrety. Roku 1268 omezila např. hru s vejci, kdy maskovaní muži házeli po ženách vejce naplněná parfémem. Jeden z dekretů vydaný 24. 1. 1458 zase zakazuje mužům vstup do klášterů v přestrojení za ženy a páchání „nehorázných přestupků“. Lidé v maskách nesměli nosit zbraně, vcházet do kostelů a roku 1608 bylo zakázáno jejich nošení mimo dobu karnevalu. Za neuposlechnutí hrozily tvrdé tresty – dva roky vězení, 18 měsíců prací na galejích a pokuta, pro ženy veřejná hanba mezi dvěma sloupy na náměstí sv. Marka, vyhoštění z Benátek na čtyři roky a peněžitý trest. Od roku 1703 nesměli nosit masky ani hráči v kasinu, kteří takto dříve často unikali před věřiteli. V kasinech ani dříve nemohli používat masky krupiéři a zchudlí šlechtici. Naopak do divadla bylo povinné maskování pro všechny ženy, aby se zachovala „rodinná čest“.

Karneval měl i svůj ekonomický význam. Do státní pokladny připlouvaly finance od návštěvníků, jako je tomu ostatně i dnes. V době oslav jsou už tak drahé hotely ještě dražší, totéž platí i o službách. Součástí programu jsou i dobové dýchánky – odpolední čokoláda, barokní koncert a ples v historických kostýmech. Ceny vstupenek se pohybují kolem stovek eur, nemluvě o půjčovném za kostýmy, poplatku za fotografa apod. V palácích se i dnes schází aristokracie, která žije na vysoké noze. Běžný lid proudí ulicemi a užívá si přirozené atmosféry a spontánního veselí. To je nakonec možná lepší než vyumělkovanost bálů.

Archiv, časopis Krásná 2007

Osobnosti a rozhovory
Francouzské obrazárny doby pravěku (2. díl) Teplo – budík života

1 komentář

Přidat komentář
Danka1
Dobrý den, ráda čtu články o cestování. Tento se mi líbil. Až budem v Itálii musíme se na Benátský karneval jet podívat. Skoro každý rok jezdíme za dcerou do Itálie. Poslední dobou manželem se tak dlouhou cestu necítí. Tak poprvé to bude letecky. Ale teď řešíme kde parkovat u letiště. Na internetu jsem našla tyto webové stránky parkoviste-u-letiste-ruzyne.cz/ , mám dotaz, máte s tímto parkováním zkušenost. Děkuji. D