Úvod Magazín Špenát

Špenát

Což takhle dát si špenát! 

Vcelku nenápadná listová zelenina vstoupila do povědomí mnoha filmových diváků prostřednictvím české veselohry. Mnohem dříve nás však ovlivnil Pepek námořník, slavná postavička z amerického animovaného filmu. Vzpomínáte si? Jeho obrovská síla plynula právě z pojídání špenátu.



Pokud opomeneme pohádkové informace o síle špenátu, máme k dispozici ještě jednu informaci, která se mnoho let držela jako správná. Špenát měl být nesmírným zdrojem železa (Fe). Že šlo v podstatě o omyl, který způsobil novinářský   šotek, se zjistilo teprve v nedávné době (šlo o pouhé posunutí desetinné čárky a rázem se hodnota Fe ve špenátu mnohonásobně zvýšila). Smiřme se s faktem, že špenát není zvláště dobrým zdrojem železa, ale jeho temně zelené listy obsahují mnoho jiných cenných živin. Některé výzkumy dokonce ukazují, že patří mezi nejmocnější ze všech zelenin, které pomáhají při prevenci rakoviny. Přestože se zdá, že tato zelenina není v úplném popředí zájmu, je jisté, že je to necennější listová zelenina.



Pochází z oblasti Íránu a Afghánistánu, kde byl nejspíš vyšlechtěn ze svého planě rostoucího předka. Do Evropy ho pravděpodobně přinesli Španělé a postupem doby získal na velké oblibě jednak díky své typické chuti a jednak díky vysoké výživové hodnotě. Je známo několik odrůd špenátu, ve svém použití se však příliš neliší. Špenát lze konzumovat jak v syrovém stavu, tak různě tepelně upravený. V každém případě je zeleninou, která by neměla chybět v našem jídelníčku, obsahuje totiž velice cenné látky, množství důležitých vitaminů a minerálů. Hlavně vitamin A, resp. karotenoidy, které jsou v těle syntetizovány na vitamin A. Ve špenátu najdeme také vysoké hodnoty vitaminu skupiny B a vitaminu C. Z minerálů je nejvíce zastoupen draslík, hořčík, sodík, vápník, zmiňované železo, mangan a měď.



Syrová šťáva je jednou z nejvýznamnějších potravin pro zažívací a zvláště vylučovací orgány. Zatímco projímadla účinkují drážděním dolního úseku střeva, špenátová šťáva sleduje přirozenou cestu a vyživuje buňky, tkáně, nervy a svaly, takže může probíhat zcela normální vylučování. Pro lepší účinek špenátové šťávy se přidává ještě karotková šťáva. Špenát jak znáno obsahuje kyselinu šťavelovou. V syrovém špenátu je kyselina šťavelová ve své přirozené, organické formě a stimuluje ve spolupráci s ostatními přirozenými látkami obsaženými ve špenátu střevní peristaltiku.



Vařením špenátu se naproti tomu organické vlastnosti všech účinných látek zničí, což platí i o kyselině šťavelové, která se mění v anorganickou a jako taková může tvořit krystalky v ledvinách. Špenát je rovněž užitečným zdrojem kyseliny listové, která je doporučována těhotným ženám jako prevence rozštěpu páteře u dětí. Kyselina listová je rovněž důležitá i pro samotnou plodnost ženy, ovlivňuje mentální zdraví, zdravý sluch, krvetvorbu a zároveň je velmi dobrou prevencí srdečních chorob.



Není jistě třeba zdůrazňovat, že přidávat listy špenátu do ostatních salátů je velmi zdravé (a ostatně i dobré). Špenát má velmi široké uplatnění v kuchyni při přípravě mnoha pokrmů. V našich krajích je známá špenátová polévka, různé špenátové náplně; v poslední době je špenát často kombinován s těstovinami. Známé jsou také palačinky plněné špenátem. Je zajímavé, že v dětství špenát často nepatří mezi oblíbené zeleninové druhy, postupem času se však stává velmi oblíbený.



Na závěr jeden trochu netradiční salát: špenát nakrájíme na tenké nudličky a smícháme s nahrubo nastrouhanými jablky. Zakapeme pomerančovou šťávou a promícháme se zakysanou smetanou. Můžeme posypat sekanými oříšky (ochutíme podle svého). Na úplný závěr malá poznámka – jarní slunce, zdravý vzduch a větší spotřeba zelených zeleninových lístků, tj. i špenátových, barví naše tváře do červena. Nemusíte tomu věřit, ale v každém případě nic z doporučovaného není na škodu.



Životní styl
slunečnice van Gogh ALBERT HAUPTMANN: Vaření se musí dát maximum péče i něco ze sebe