Úvod Magazín Mahulena Bočanová: Slovo romantik vymysleli podle mě (2 díl)

Mahulena Bočanová: Slovo romantik vymysleli podle mě (2 díl)

Herečka Mahulena Bočanová se narodila ve znamení Ryb 18. 3. 1967 v Praze jako dcera architekta. Již od tří let účinkovala v reklamních spotech a tančila balet. Ze své první dětské role ve filmu Bohouš má na čele památku – jizvu od stejnojmenného bernardýna. V roce 1988 absolvovala pražskou konzervatoř (obor hudebně-dramatický), hostovala v Národním divadle a dodnes vystupuje na pražských divadelních scénách, hlavně v Činoherním klubu. Často také moderuje zábavní a soutěžní pořady v TV. Známá je i jako fotomodelka. Je maminkou dcerky Mariny a manželkou podnikatele Viktora Mráze.

Narodila jste se ve znamení Ryb, které je na úplném konci zodiaku, a tudíž v sobě obsahuje kousek ze všech znamení předešlých. Dokázala byste ty kousky definovat?

Tak to by bylo na román. To fakt nejde, ale vím přesně, o čem mluvíte. Shrnula bych to tak, že si, dejme tomu, uvědomuji, že se mi nějak lépe daří vžívat se do ostatních lidí, než je běžné, a rozumím jim. Často vím, co bude, co bylo, mám dost neomylný instinkt. Bohužel to ale není žádná výhra. Spíše to život komplikuje. Tento dar si pan bůh klidně mohl nechat. Někdy je fajn žít v krásné nevědomosti.

V jakém znamení se narodil váš muž Viktor a vaše dcera Marina?

Viktor je také Ryba a Marinka je Lev.

Přikládala jste někdy váhu tomu, v jakém znamení jsou ostatní lidé narozeni?

Lidi nerozlišuji podle znamení, řídím se prvním dojmem a instinktem. Nasaji jako pes a nemýlím se, i když často chci, ale stejně se vždy obloukem po důkladném prozkoumaní člověka, který mě zajímal, vrátím k té první základní pravdě, jež mě ťukla do nosu při první vteřině, při prvním setkání. Co se týče znamení, tak to většinou už odhadnu od oka. Tak nějak mi to vždycky vyjde.

Ryby jsou jako voda vylitá na desku stolu. I ona se totiž rozlije všemi směry a stejně tak Ryby zalijí citem všechno, co mají na dosah. Jste citlivá, přecitlivělá, nebo necitlivá?

Jsem přecitlivělá a s tím nehnu. Mám to náročnější, ale o to víc je život barevnější, bolavější, ale i naplněnější.

Brání vám citlivá povaha vnímat realitu takovou, jaká doopravdy je, nebo vás před ní chrání?

Ryby jsou mistři ve snění, to je pravda, ale čím jsem starší, tím víc si to snílkovství uvědomuji, ale vzdát se ho nehodlám. Sny jsou ta nejnádhernější lidská výhoda. Ve snech je všechno možné. A pokud budeme mluvit o snech, co se nám zdávají v noci, tak ty si umím ve spánku řídit, aby dopadly tak, jak chci. Někdy si uvědomuji, že spím, ale umím se udržet v té rovině snění a to je potom teprve jízda. Nic není problém, ničeho se není třeba bát. Někdy se třeba ve snu tak strašně přejím, že pak nemůžu dva dny jídlo ani vidět. To mě baví, ty moje až příliš živé sny. Je to je fakt dobrodružné. Někdo prý sny nemá vůbec. Sice se vyspí, ale musí to byt nuda.

A jak tedy vypadá váš realistický pohled na svět?

Nic hezkého.

Ryby prý hledají na ostatních jen to nejlepší. Co to s vámi udělá, když sundáte růžové brýle a zjistíte, že ne vše je zlato, co se třpytí?

Zabije mě to, pak nasazuji opět růžové brýle, růžovou deku, skáču do růžového moře štěstí a pochopení a odpuštění. Piji růžové šampáňo a časem je vše zase fajn. To jsme my, Ryby.

Věříte lidem, nebo jste nedůvěřivá?

Vím, co od koho můžu čekat, životních překvapení jsem zažila pramálo. Takže věřím, protože vím, v čem můžu věřit, a hajzlíky ze svého života prostě eliminuji nebo se jim záměrně vyhýbám. To budu raději sama než trávit čas s někým takovým.

Bojíte se samoty, je vám nepříjemná?

Samota mi nevadí, ale určitě je to tím, že mám krásné zázemí, rodinu, domov, kde jsem ráda, a tak se mám kam ze svých samot vracet.

Když už jste sama, o čem přemýšlíte, čím se v tu chvíli v sobě zabýváte?

Nepovím. To je moje věc.

Ryby mívají sklon k návykovým látkám, ať už je to alkohol nebo třeba čokoláda. Ulítáváte na něčem? Jste na něčem závislá?

Zrovna tyto dvě drogy mě velmi zajímají. Rudé víno, čokoláda, jídlo. Vlastně všechno. Tvrdých drog se děsím, zabily mi kamaráda a některé lidi úplně změnily, proto je nesnáším a nejsem ani fanda trávy, prostě mi tyhle opravdové drogy a vadí mně i lidi, kteří je berou. Většinou v sobě mají neklid, což mě děsí.

Ryby si berou za svou bolest celého světa, a proto prý potřebují více spánku než ostatní, souhlasíte?

Aha? Tak bolest celého světa to je? Tak to musím říct manželovi, že jsem v tom nevinně. On myslí, že jsem líná a nebo cvok. Já můžu spát klidně čtrnáct hodin v kuse. Jak nemám svou oblíbenou dvanáctihodinovou spinkací šichtičku, tak jsem ráno nevrlá. Spánek zbožňuju. Marinka to má po mně. Už od tří měsíců spala ty moje dvanáctky.

Ryby jsou kreativní, umělecky nadané, ale také velmi nepraktické. Poznáváte se?

Absolutně.

Uměla byste vyjmenovat osobní top ten celého svého dosavadního života?

Za prvé domov. Za druhé kamarádi. Za třetí inteligence. Za čtvrté humor. Za páté srdce. Za šesté tanec. Za sedmé divadlo. Za osmé svoboda pohybu. Za deváté dostatek peněz a nad tím vším zdraví!

Na televizní obrazovce se objevujete, coby moderátorka, kde jinde vás lidé mohou vidět?

Už dvaadvacet let hraji v Činoherním klubu v Praze, pak také v Divadelním spolku Háta, na ČT moderujeme s Jardou Bosákem ob dva měsíce pořad Výzva. V březnu budu točit film, ale také budeme mít novou premiéru v Branickém divadle, tančím s Jarouškem na plesech atd.

Co vás v tomto roce čeká?

Nechám se překvapit.

Na co z toho se těšíte nejvíce?

Na prázdniny.

Když už jste narozena ve znamení Ryb. Máte doma rybičky?

Mám doma spoustu ryb. Ta největší je můj muž. Jinak spousty sošek, talismánků. Kdysi jsme měli i obří akvárium, ale jak rybky umíraly, tak mě to tejralo.

Spíš než pragmatik budete asi romantik, že?

Romantik? Podle mě to slovo vymysleli.

Ryby a jejich cesta ke štěstí

Ryby nasávají okolní atmosféru svým šestým smyslem a jsou schopny vycítit, co se kolem děje nebo co druzí cítí. Někdy si nejsou jisté, zda se nejedná o jejich vlastní pocity. Bližnímu v nouzi jsou připraveny kdykoli pomoci. Díky své přecitlivělosti mají tito lidé potíže vyrovnat se s realitou a často před ní utíkají k návykovým látkám. Pokud si však najdou sociální oblast, jíž by se mohli věnovat, a do níž by mohli investovat svou nekonečnou lásku a porozumění, je to jejich životní výhrou. Protože mají však sklon hledat svou cestu ke štěstí tam, kde vedou cesty ke štěstí jiných, často se stylizují do něčeho, co jim není vlastní.

Archiv, časopis Krásná 2007

Osobnosti a rozhovory
Southern Belle – Jižní krasavice Desatero Berana