Úvod Magazín Jarní očista těla i mysli

Jarní očista těla i mysli

S jarem často přichází únava a pleť je po dlouhých chladných měsících mdlá a vlasy bez lesku. Naplánujte si pročišťující kúru, díky které si dobijete baterky a budete se nejen skvěle cítit, ale také tak vypadat:

S jarem často přichází únava a pleť je po dlouhých chladných měsících mdlá a vlasy bez lesku. Naplánujte si pročišťující kúru, díky které si dobijete baterky a budete se nejen skvěle cítit, ale také tak vypadat:

Očistné kúry a půsty, při nichž se konzumuje většinou jen jeden typ stravy, posilují imunitní systém a pomáhají z těla odvádět nahromaděnou vodu, oxidační látky a jiné škodliviny. Podstatné je si je dobře naplánovat a promyslet, zásobit se předem všemi potřebnými ingrediencemi a také během nich hodně relaxovat a spát. V žádném případě nezačínejte s půstem v době, kdy máte nabité dny nebo plánujete výlet do posilovny či na cvičení. Spíše si udělejte víkend sami pro sebe, kdy jediné, na co se budete soustředit, je odpočinek, vaše myšlenky a vaše nitro.

Ovocný den

Ovoce, jak známo, obsahuje hodně vitaminů, vlákniny a minerálních látek. Nejzdravější je samozřejmě čerstvé a syrové. Pokud si chcete ovocný den vyzkoušet, měli byste mít na paměti, že jeho optimální množství by mělo být dva kilogramy, vzhledem k tomu, že nic jiného ten den konzumovat nebudete. Vápník a ovocné kyseliny vám během očistného dne pomohou vyplavit přebytek vody z tkání těla, nicméně se nedoporučuje držet ovocný půst déle než dva dny po sobě. Z ovoce si vybírejte hroznové víno, které je výborné na pleť, a také borůvky. Vyhněte se naopak ovoci, jako jsou meruňky, poměr cukru v nich je na očistnou kúru až příliš vysoký.

Den ovocných šťáv

Tento den je daleko efektivnější než den ovocný, pokud jste ale v očišťovacích kúrách nováčkem, raději si nejprve vyzkoušejte konzumovat celé ovoce. Během dne ovocných šťáv musíte pamatovat na to, že všechny šťávy by měly být připravené v odšťavňovači a okamžitě zkonzumované. Jedině tak dostanete do svého těla všechny vitaminy a minerální látky, které ovoce obsahuje a jež předem připravené šťávy postupně ztrácejí. Proto je dobré si tento den naplánovat na víkend, fyzické aktivity se ten den nedoporučují. Pokud odšťavňovač nevlastníte a kúru si chcete přesto vyzkoušet, zapomeňte na krabicové džusy! Raději navštivte jeden z bio obchodů, kde se šťávy připravují každý den, a pro jistotu si nezapomeňte zkontrolovat datum na jejich obalu.

Bachingerův léčebný půst

Před zahájením léčebného půstu, který trvá asi týden, byste se měli poradit se svým lékařem. Před zahájením kúry byste měli co nejvíce odpočívat a spát, kombinace půstů a sportu by mohla být pro vaše tělo přímo nebezpečná! První by měl přijít na řadu tzv. odlehčovací den, kdy budete konzumovat pouze rýži, ovoce, syrové potraviny a 3x denně polévkovou lžíci lněného semínka. Potom následuje pět dnů, kdy byste měli vypít ¼ litru čerstvě připravené ovocné nebo zeleninové šťávy denně a dva litry neperlivé vody. Dva poslední dny se konzumuje pouze lehká vegetariánská strava, aby se upravila látková výměna. Pamatujte však, že léčebné půsty mají jiný cíl než se rychle zbavit nadbytečných kilogramů. Slouží k důkladnému pročištění těla a zároveň k posílení imunitního systému. Protože však zatěžují organismus, nedoporučují se častěji než jeden týden v měsíci.

Archiv, časopis Krásná 2009

Pel-mel Hubneme s Krásnou
Jarmila Novotná: slavná pěvkyně měla svého rytíře (2. díl) Kamila Moučková - narozena v Beranu