Úvod Magazín Christian Dior a jeho cesta od hnojiva k haute couture

Christian Dior a jeho cesta od hnojiva k haute couture

Jeho jméno zná téměř každý. Dnes nabízí gigantické módní impérium nejen dámskou a pánskou módu, ale také dětskou řadu pro miminka, boty, kabelky, šperky a v neposlední řadě kosmetiku a parfémy. Jak to ale všechno vlastně začalo?

Christian Dior se narodil ve znamení Vodnáře roku 1905 v Granville, přímořském městečku na pobřeží Francie. Byl druhým z pěti dětí bohaté rodiny, vlastnící firmu na výrobu průmyslového hnojiva. Měl dvě sestry a dva bratry a jeho rodiče pro něj vybrali budoucnost v diplomatických službách. Jenže Christian neustále kreslil a kariéra diplomata jej vůbec nelákala. Aby si vydělal nějaké peníze, prodával nákresy a návrhy modelů na ulici před svým domem, kus za deset centů. Po skončení školy rodiče pochopili, že se své vášně nehodlá vzdát a že musejí ustoupit. Otec Christianovi dokonce věnoval peníze, aby si se svým kamarádem mohl v roce 1928 otevřít malou galerii umění. V malé, skromné galerii prodávali například obrazy Pabla Picassa.

Po několika špatných investicích ztratil jeho otec kontrolu nad svou firmou a Christian byl nucen svou galerii zavřít. V letech 1930–1940 pracoval s módním návrhářem Robertem Piguetem, dokud nemusel nastoupit k armádě. Vojákem se stal na dva roky, a když za sebou zavřel bránu kasáren, nastoupil do módního domu Luciena Lelonga, kde spolu se svým dnes také známým kolegou Pierrem Balmainem pracoval jako hlavní návrhář. U Lelonga zůstal Christian až do skončení války, velmi si jej vážil pro jeho snahu udržet francouzský módní průmysl během tohoto těžkého období. K tomu však patřilo oblékat ženy nacistických důstojníků, čemuž se v té době nevyhnuly ani návrhářky Jeanne Lanvin a Nina Ricci. Tato skutečnost byla pro Christiana stejně jako pro ostatní trpkým soustem, zvlášť když jeho sestra Catherine byla jako členka Francouzského odporu zatčena a odvezena do koncentračního tábora v Ravensbrücku.

16. prosince 1946 si Christian založil vlastní módní značku. Tehdy byl jeho tichým společníkem Marcel Boussac, magnát přes výrobu bavlny a jiných látek. Jeho první kolekce, již předvedl začátkem následujícího roku, nesla jméno Corolle, tedy botanický název pro okvětní lístky. Jeho návrhy byly mnohem smyslnější než na látku úsporné a nenápadné modely druhé světové války. Okamžitě si vysloužil pověst mistra siluety a jeho práce se tehdy poprvé označila dnes již běžně používaným výrazem new look – tedy zcela nový pohled. Jeho modely měly velké vyztužené sukně s mnoha spodničkami, pas stahující korzety, vycpávky na bocích, to vše v květinových barvách a potiscích oslavujících ženskost a ladné křivky.

Během války se však sukně začaly zkracovat, a to čistě z ekonomických důvodů, šetřilo se látkou. Ne všem ženám se tedy líbilo, že by měly nohy opět zahalit do jedné z Christianových dlouhých nabíraných sukní. Také velká spotřeba látky na jeden jediný model návrháři trochu zkomplikovala začátky a byla považována za marnotratnost a výsměch poválečné chudobě. Během jednoho fotografování na pařížské ulici byly modelky dokonce napadeny rozhořčenými ženami. Nakonec vše utichlo a šetřivost a úspornost začaly ze života lidí pomalu mizet. New look se stal fenoménem celé Evropy a v podstatě i díky němu se po válce stala Paříž centrem světové módy.

Dior zemřel v říjnu roku 1957 během dovolené v Itálii. Uvádí se, že příčinou smrti byl infarkt vyvolaný stresem, když mu uvízla v krku rybí kost. Někdo zase věří, že infarkt přišel během karetní hry, a Diorova blízká přítelkyně Alexis von Rosenberg zase tajemně naznačila, že srdeční zástavu vyvolaly fyzicky náročné sexuální hrátky. Do dnešního dne se však pouze spekuluje, jak to tehdy doopravdy bylo.

V roce 1997 nastoupil do módního domu Dior jako hlavní návrhář John Galliano (*28. 11. 1960). O čtyři roky dříve ho objevila šéfredaktorka časopisu Vogue Anna Wintour a stala se jeho patronkou. Pomohla mu k uskutečnění jeho první módní přehlídky a přemluvila topmodelky Kate Moss, Naomi Campbell, Helenu Christensen a Lindu Evangelistu, aby pro něj předváděly zdarma. Galliano svým talentem okamžitě zaujal celou módní branži. Svou první kolekci pro Dior předvedl na padesáté výročí firmy a za více než deset let z ní udělal multimilionové impérium, trojnásobně silnější, než tomu bylo před jeho příchodem. K 1. březnu letošního roku (2011, pozn. red.) byl vyhozen. Příčinou byly jeho antisemitské a rasistické urážky, jichž se dopustil opilý v jednom pařížském baru.

Momentálně probíhá vyšetřování a Gallianovi hrozí až šest měsíců za mřížemi. Většina jeho přátel je z celé situace v obrovském šoku, někteří ho omlouvají tím, že se jen snažil šokovat a získat pozornost, protože je o něm známo, že je sám velmi pyšný na své židovské předky. Někteří tvrdí, že je blízko nervového kolapsu a že jeho psychické rozpoložení se poslední dobou velmi zhoršovalo, Galliano komunikoval pouze s malým okruhem lidí a cítil se pod obrovským tlakem, musel vyprodukovat několikrát do roka pánskou a dámskou kolekci pro Dior, ale i pro další své dvě značky. Ať už je to jakkoliv, celý svět čeká, jak to bude s Johnem Gallianem dál.

Archiv, časopis Krásná 2011

Osobnosti a rozhovory
Vzpomínky na Karla Laštovku - Věra Galatíková a Olga Schoberová Ingrid Bergman & Roberto Rossellini versus veřejné mínění