Úvod Magazín Blíženci

Blíženci

Úkol Blíženců je dát životu prvotní zkušenost mentální činnosti. Jaro vrcholí a je třeba zamyslet se nad mnoha věcmi. Proto jsou Blíženci lidé, kteří poletují od jednoho tématu ke druhému. Jejich Merkur je klučinou, který se učí a objevuje nové věci.

Vývoj

Nyní už je zajištěno nejen přežití, ale i dobrý fyzický vývoj, který zařídil Býk. Nastává tedy čas začít si všímat jiných věcí, než je hmota. Beran život začal, Býk se postaral o růst. Úkol Blíženců je dát životu prvotní zkušenost mentální činnosti. Jaro vrcholí a je třeba zamyslet se nad mnoha věcmi. Proto jsou Blíženci lidé, kteří poletují od jednoho tématu ke druhému. Jejich Merkur je klučinou, který se učí a objevuje nové věci. A protože jde o boha s křídly, který rád radí intelektuálům a má mrštný jazyk a bystrý mozek, žádný div, když narazíme na Blížence, jenž neposedí u jedné věci. Vyvedený Blíženec je člověk, který vás toho hodně naučí, který se lehce spřátelí se stovkami lidí a jenž by mohl od hodiny dělat tiskového mluvčího prezidentovi. Nevyvedený Blíženec je mluvka, na kterého není spolehnutí. Úkol Blíženců je vdechnout životu myšlenku a touhu poznávat. Blíženci učí svět kolektivní snášenlivosti a uvědomování, že člověk sám nezmůže nic.

Děti

Když posílal Merkur své děti na Zem, patrně s nimi nedokončil nějakou diskusi, neboť tito človíčkové se velmi rychle učí mluvit a pak už kolem neslyšíte nic jiného než: „Proč? Jak? Jak to je možné? Kam? Kdo?“ Jakmile malý Blíženec uvidí telefon, velice ho zaujme. Záhy zjistí, že telefon je prima věc a že by tak mohl dokončit onu diskusi s Merkurem. Jenomže sehnat Merkurovo telefonní číslo je fuška, takže alespoň se utěšuje tím, že se spojí s houfem dětí, které dnes poznal v mateřské školce. Co je však hrozné, že svět je sice hezký, ale najednou se stane něco, co přižene mraky, a to i do duše. To je přece k pláči. Chvíli. Tento svět totiž obsahuje spoustu věcí, které pomáhají zapomenout na slzy. Jen je potřeba někoho, kdo na něco zajímavého upozorní. Tam ve hvězdách to dělal čilý Merkur. Naštěstí na světě existuje i spousta lidí, kteří to chápou a pomáhají.

 Život kosmické bytosti

Ocitáme se v období, kdy se kosmická bytost začíná učit poznávat věci hlavou. Blíženci jsou prvním znamením zvěrokruhu, které je označováno za intelektuální. Chůze kosmické bytosti je vyrovnaná, příbor nepadá pod stůl, prstíky zapnou knoflíčky u košile… Je třeba začít se učit přesně vyjadřovat své myšlenky, označovat věci správným jménem, číst, psát, rozeznávat barvy… Je toho moc a dítě občas neví, co si vybrat dřív. Proto jsou Blíženci tak přelétaví lidé. Hned je zaujme to, hned zase ono. Nevydrží jen tak sedět u jedné práce. Z toho občas plyne, že se dítě cítí během dne trošku unavené, kňourá, a neřekne proč. To platí u Blíženců také. Může nastat chvíle, kdy jejich duše vykazuje nelibost, ale nikdo z okolí (většinou ani oni sami) nezná důvod. Tak jako u malého človíčka jsou to chvilky, které přejdou, jakmile se obnoví síly a najde se něco děsně zajímavého. Zaujatá kosmická bytost (stejně jako Blíženci) rozhodně nevykazuje špatnou náladu.

Merkur

Seděla jsem uprostřed pouště ve starém houpacím křesle. Kam jsem dohlédla, rozprostíraly se duny krémově zbarveného písku. Vedle mého křesla stál stolek a na něm starodávná váza plná červených růží. Najednou něčí ruka chňapla po růžích ve váze a podržela je nad mou hlavou. Na hlavu se mi snesly červené lístky a já jsem ve slunečních paprscích uviděla, že se nade mnou vznáší mladý muž. Z vlasů a z kůže mu vyzařovala krásná záře. V moudrých očích jsem jasně viděla jemnost, ale i mazanost. Na své obnažené hrudi držel zelenkavý klobouk a starou knihu. Neměl nápadná jasná křídla, ale mně se zdálo, že mu ze zad vyrůstají průhledná zlatavá křídla. Na tváři se mu blýskal symbol planety Merkur. Mladý muž mi podal svou knihu. Otevřela jsem ji a v tu chvíli se na jejích stránkách objevilo.

Slova v sobě moudrost, lásku i bolest ukrývají,
Tulák ti může ukázat místa krásná.
Proč se cesty s ním obávat?

A tak by se dal představit Merkur, planeta intelektu, slov, psaní, myšlení, ale také cestování, toulek a obchodování. Ve starých legendách je Merkur/Hermes poslem mezi bohy a lidmi. Málokdo ale ví, že tomu vždy tak nebylo. Merkur byl nejprve spjat s říší zvířat, nad kterou bděl, aby nestrádala. Nějaký čas byl i bohem plodnosti. To vše je ale téměř zapomenuto, protože Merkur proslul v legendách jako šibal, který dovedl ukrást, co se dá (např. krávy slunečního boha Apollona či trojzubec boha Neptuna), ale pak si bohy vždycky uměl usmířit tím nejsympatičtějším způsobem. A proto se brzy stal poslem, kterého si lidé vybrali za boha komunikace, spisovatelů, intelektuálů a obchodníků. Dokonce se tvrdí, že to byl Merkur, kdo lidi navedl k tomu, aby u rozcestí stavěli tabule s informacemi, kam vede která cesta.

Jinými slovy Merkur je v legendách báječný šibal, kterého musíte mít rádi. S Merkurovou energií se budete vždy cítit mlaději a budete bažit po tom, abyste získali vědomosti. S Merkurem se můžete toulat – ať už doslovně nebo obrazně v myšlenkách. Vždy se ale budete cítit svěží. V legendách Merkur nosí berlu s párem křídel a ovinutými hady. To je proto, že se stal i symbolem pro léčení. A tak není divu, že jej mnozí přiřazují k archandělovi Rafaelovi, jehož energie léčí. Proto jsem mu dala v úvodní části zelenkavý klobouk, přestože v legendách má okřídlenou helmu.

Merkur je ale hlavně bohem slov a myšlenek, v nichž se ukrývá velká moc. A právě o této síle by nám mohl Merkur povídat. Vždyť i jeho poselství uměla potěšit či bolestně zasáhnout. Merkur ví, že slova míří k našim srdcím. Je snadné něco říct a zranit, na druhé straně jsou to opět slova, která mohou srdce pohladit a vyléčit jej. Merkur je znám jako mladičký sympatický šibal. A právě v Blížencích je ještě takto mladičký (v Panně povyroste a zmoudří), umí skvěle komunikovat a žonglovat se slovíčky, umí vtipkovat i vymlouvat se, umí vše opříst spoustou sympatických slovíček. I když je zde tak mladičký a ještě se musí učit, jak silný vliv mohou mít slovíčka, nechce však zraňovat.

Merkur a astrologie

Merkur vládne znamení Blíženců a Panně. Merkura má člověk v horoskopu vždy poblíž Slunce, maximálně ve vedlejším znamení. Je-li například člověk narozen ve znamení Raka, Merkur se může nacházet buď v Blíženích, Raku, nebo ve Lvu. Je spojen se středou a s proměnlivými barvami. K Merkurovi se řadí achát, sklo a topas. Co se týče těla, Merkur ovládá jazyk, zuby, ústa, často se uvádějí i plíce, průdušky a hlasivky.

Archiv, časopis Krásná 2007

Astronomie Pel-mel
Trendy jaro 2009 - Zářivé barvy Růžovým sadem Nejkrásnější modré oči