Úvod Magazín Zříceniny - Zvířetice

Zříceniny - Zvířetice

Zříceniny hradu Zvířetice najdete v Bakově nad Jizerou v Libereckém kraji. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století Zdislavem z Lemberka, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a Zdislavy, dnes již svatořečené české světice.

Zříceniny hradu Zvířetice najdete v Bakově nad Jizerou v Libereckém kraji. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století Zdislavem z Lemberka, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a Zdislavy, dnes již svatořečené české světice. Potomci Zdislava z Lemberka se již psali „ze Zvířetic“ a náleželi k přednímu českému panstvu.

Hašek ze Zvířetic provázel Karla IV. na cestách, také v roce 1354 do Říma na korunovaci císařem. Vysokým úředníkem za vlády Václava IV. byl také Vilém ze Zvířetic. Mistr pražské univerzity Zdislav ze Zvířetic byl věrným stoupencem Jana Husa. Po husitských válkách patřili Zvířetičtí ke stoupencům Jiřího z Poděbrad. Na začátku 16. století koupil hrad rod Sezimů z Ústí, v roce 1528 přešlo do vlastnictví pánů z Vartemberka na Dubé, kteří hrad přestavěli na renesanční zámek.

Součástí zámeckého areálu byl pivovar a sladovna, později i jízdárna, která byla se zámkem spojena krytým schodištěm. V roce 1693 byla část zámeckých budov zničena požárem po úderu blesku. V roce 1720 při bouři zámek znovu vyhořel, zůstal opuštěn a postupně se stal zříceninou.

Archiv, časopis Krásná 2010, Fotografie: Wikipedie (JardaTravnicek)

Cestování Pel-mel
Karel Laštovka - Květa Fialová, herečka Charlie Chaplin a Oona O’Neil - Poprvé promluvil v roce 1940