Úvod Magazín Zříceniny - Okoř

Zříceniny - Okoř

Víte, kde je najdete? Např.: Zříceninu hradu Okoř najdete v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji.

Jako zakladatel gotického hradu Okoř z konce 13. století je zmiňován bohatý pražský měšťan František Rokycanský, nejspíše ho ale začal budovat už jeho otec Mikuláš. František Rokycanský měl blízké styky s Karlem IV. a to mu umožnilo nevídaný vzestup. Hrad přestavěl a rozšířil. Roku 1421 dobylo Okoř při návratu ze Žatecka husitské vojsko.

Další přestavbu provedli páni z Donína, kteří získali hrad v roce 1470. Vzniklo nové opevnění s dvěma okrouhlými baštami. Do podhradí se přesunuly hospodářské budovy včetně pekárny a pivovaru. V roce 1518 se stali novými majiteli Bořitové z Martinic, kteří provedli částečnou přeměnu pevnosti na renesanční zámek.

Roku 1649 odkázal Jaroslav z Martinic hrad, za třicetileté války zpustošený, jezuitské koleji u sv. Klimenta. Jezuité starý hrad opravovali, ale roku 1773 Josef II. řád zrušil a veškerý jeho majetek konfiskoval. Hrad Okoř začal rychle pustnout a pro okolní obyvatele se stal dostupným zdrojem stavebního materiálu, netrvalo dlouho a změnil se ve zříceninu.

Archiv, časopis Krásná 2010

Cestování Pel-mel
Obávaní poslové pravěku - Štíři (1. díl) Obávaní poslové pravěku - Štíři (2. díl)