Úvod Magazín Za posmrtnou slávou Číny - Mluvíme o Xian

Za posmrtnou slávou Číny - Mluvíme o Xian

Čína je dnes v centru zájmu díky svému hospodářskému rozmachu, globálním ambicím politickým i ekonomickým, ale také vzhledem k neuvěřitelně pestrému potenciálu pro turistiku. V poslední době se rozmohlo i domácí cestování a skupiny Číňanů doslova zaplavují všechna atraktivní místa.

Vylézají z autobusů jako mravenci, členové organizovaných skupin mají vždy stejnou bundu, čepici i tašku. Jejich průvodkyně brebentí jako papoušek do tlampače a snaží se překřičet nedalekou kolegyni. Skupina naslouchá, rychle se vyfotografuje s pozadím pagody a zase spěchá dál. Nějaký hlubší zájem o památky tu ale nenajdete. Při projížďce lodí noční Šanghají se dokonce babky posadí zády k hlavnímu výhledu a raději si povídají.

Mluvíme o Xian

Kulinářství v Xianu má většinou islámský původ. Populární je fenrerou –smažené nakrájené maso v jemné mouce, nudle heletico či okořeněné vepřové a hovězí maso v chlebu pita. K místním specialitám patří yangrou paomo, polévka, která se servíruje s chlebem. Ten se naláme do tekutiny a přidá se pak vývar. Stolovníci rychle otáčejí točnou a hbitě nabírají stravu hůlkami. Všichni ji pak zapíjejí zeleným čajem, někteří muži holdují i likéru. V poslední době se rozmohlo jak pití, tak kouření. Že by příznak problémů? Na Dálném východě, kde život zpravidla ubíhá v poklidu, těmto nešvarům Západu holduje málo lidí. Jejich výskyt svědčí o potížích ve společnosti. Vždyť i v Česku kouří v poslední době více lidí. Jako by ti slabší hledali útěchu v drogách, které jim ničí zdraví. A cigarety rozhodně slabou drogou jsou.

Xian je jedním z hlavních turistických lákadel Číny. Za své 2000leté historie se stal svědkem vzestupu a pádu mnoha dynastií, byl přirovnáván k Římu a Konstantinopoli. Čína byla v 5.–3.století př. n. l. rozdělena na pět států, které spolu neustále válčily. Všechny sjednotil stát Qin a panovník Qin Shihuang založil hlavní město Xianyang blízko dnešního Xianu. Brzy po smrti tohoto sjednotitele Číny upadla jeho dynastie v zapomnění a její místo zaujala dynastie Han, která během následujících 400 let rozšířila hranice impéria do centrální Asie. Její moc upadla v roce 220 n. l. a následovala tři století bojů a válek.

Za dynastie Tang se město změnilo v centrum obchodu, umění, kultury a zábavy. Byly zde široké třídy, zdi s 11 bránami ze sušených cihel, pět metrů vysoké a až devět metrů široké. Imperiální dvůr žil v uzavřené části. S ostatními částmi Číny byly vybudovány silnice, které usnadnily výběr daní a upevnily moc dynastie. Xian má dodnes stále rektangulární tvar, v jeho centru se nachází velká zvonice Zhong Lou ze 14. století. V únoru v době svátku zamilovaných, dva týdny po čínském Novém roce, se zde vpodvečer procházejí zamilované dvojice a pouštějí lampiony. Hradby září jako tisíce světlušek na tmavém nebi. Jsou 12 metrů vysoké, široké dole až 18 metrů, nahoře 14 metrů. Za války v nich byly vyhloubeny úkryty před japonskými bombami a za kulturní revoluce se tyto jeskyně používaly jako skladiště rýže.

Archiv, časopis Krásná 2011, Fotografie: Pixabay

Cestování
Podle jakých atributů poznáte světce? Víte, čí byli patroni? Víte, čím se proslavili?