Úvod Magazín Léto v Londýně

Léto v Londýně

Londýn – město Windsorů, centrum avantgardní módy a hudby, směsice mnoha kultur. Londýn každého fascinuje svými protiklady. Je to město bohaté svou architekturou a neuvěřitelnou nabídkou kulturního dění. Je to kosmopolitní metropole, jejíž obyvatelé mluví více než 300 jazyky a mají snad všechna etnická zastoupení. Vzrušující evropské velkoměsto, ve kterém najdete vše, po čem toužíte, a jehož centrum a okolí mají téměř stejný počet obyvatel jako celá Česká republika.

Covent Garden

Čtvrť s uličkami dlážděnými kočičími hlavami, s trhy, obchody, operou, divadly a kavárnami patří k jedněm z nejpůvabnějších v Londýně. Říká se jí také čtvrť kulturní a jejím středem je obrovská budova tržnice, jež platí za centrum módy a designu a letos v létě slaví 180 let existence. Výročí se město rozhodlo slavit po celý rok a od června se chystají nejrůznější festivaly jídel a restaurací, módní přehlídky, umělecké výstavy a speciálně pro tuto příležitost připravená operetní vystoupení.

Carnaby Street

Ulice ve čtvrti Soho, poblíž svých větších a známějších kolegyň Oxford Street a Regent Street. Nejbližší zastávkou metra je Oxford Circus tube station na linkách Victoria, Bakerloo a Central. Kdysi byla symbolem „swingujících šedesátých“ let a scházeli se tam členové hnutí hippies i hudebníci jako The Beatles nebo Rolling Stones v tehdy oblíbeném klubu Marquee. Dnes je Carnaby Street známá především jako ulice módy a najdete tam jak světově známé značky, tak například obchod Soccer Scene, ve kterém je vše, co se týká fotbalových týmů anglické ligy od psích misek Manchaster United až po povlečení Chelsea FC.

Milroy’s of Soho

Obchod s whisky, který nemá ve Spojeném království konkurenci. Najdete tu 300 druhů whisky k ochutnání na baru a 600 druhů k prodeji. Školený personál vám velmi rád vysvětlí rozdíl mezi irskou a skotskou whisky, popíše výrobní proces i přidá zajímavost té či oné. Pamatujte však, že na ochutnávky je třeba rezervovat si místo den předem.

Shepherd’s

Na pozadí kožených lavic této restaurace založené Michaelem Cainem a slavným restauratérem Peterem Langanem se probírají státní tajemství. Členové parlamentu si zde tajemně špitají a lordové se rádi vzdálí od partičky bridge nebo golfu, aby si zde pochutnali na pečeném hovězím boku a tradičním yorkširském pudinku nebo na vyhlášených telecích játrech na slanině. Restaurace také nabízí znamenitý výběr britských sýrů. Ceny se pohybují kolem třiceti liber za hlavní chod.

Notting Hill

Poblíž slavného Portobello Market, trhu, rozhodně stojí za vidění (zejména v sobotu) čtvrť Notting Hill, zapomenutá do roku 1990. Přitahuje lidi vyhledávající bohémství a kontrasty a v noci jsou bary a hospody na Westbourne Park Road přeplněné mladými lidmi, herci a umělci. Vysoká gregoriánská obydlí, ulice lemované domy s pastelovými zdmi, malý svět sám pro sebe. Poslední víkend v srpnu dorazí asi milion lidí, aby se mohli účastnit úžasného karnevalového pochodu v ulicích, na jehož programu je karibská gastronomie a hudba spolu s divokou atmosférou.

Harrods

Potřebujete si koupit piano, brnění, večerní toaletu nebo snad třímetrovou sochu některé z postav Hvězdných válek? Zamiřte do Harrods. Legendární obchodní dům s bohatou tradicí jistě stojí za návštěvu. Všudypřítomný luxus a pompéznost svádějí i fascinují zároveň. Nezapomeňte navštívit oddělení Food Halls v přízemí obchodu, kde se prodává jídlo. Můžete si zde koupit vše, od ovoce, nejkrásnějšího, jaké jste kdy spatřili, až po výborné sushi nebo plněné langusty. Zvláštní oddělení má také čokoláda a sladkosti, a proto pokud chcete mlsat a ochutnávat nebo si jen prohlédnout tuto pastvu pro oči, nenechte si Food Halls ujít. V pátém patře naopak najdete Christmas Hall, kde se po celý rok prodávají nejkrásnější vánoční ozdoby a dekorace pro slavnostní stolování a adventní kalendáře, vše za poslechu koled.

Masala Zone

Majitelé dvou nejlepších a nejvyhlášenějších indických restaurací v Londýně si spolu otevřeli tento elegantní bufet, kde je možné ochutnat ty nejlepší lahůdky, které indická kuchyně nabízí. Nemusíte se bát, že vás jídlo bude stát celé jmění, díky bufetu můžete vyzkoušet všechny speciality za rozumnou cenu. Doporučujeme objednat si vynikající thalis – tác s různými typy jídel.

Tate Modern

Galerie moderního umění je grandiózní stavba, původně elektrárna zbavená svých kotlů, která vytvořila prostor pro galerie věnované různým tématům. Hlavní vchod na západní straně budovy vás skleněnými dveřmi zavede do přízemí a dále pak dolů k masivní betonové rampě. Před vámi se otevře impozantní šestipatrová Turbine Hall, bývalá kotelna, kde jsou dnes vystaveny sochy. Ve třetím a pátém patře najdete mezi stálými expozicemi například díla Picassa, Matisse, Dalího nebo Warhola – vše od Monetových Leknínů a po Mondrianovy kompozice. Všechna díla jsou na rozdíl od jiných galerií rozdělena do čtyř tematických okruhů: krajiny, akty, zátiší a historické obrazy, protože kurátoři Tate Modern jsou zastánci názoru, že díky umístění díla vytvořeného před rokem 1970 vedle děl současných umělců můžeme pozorovat, jak se umělci v období od roku 1900 až do současnosti od sebe učili.

Archiv, časopis Krásná, 2010

Cestování
Když Rakovi narostou křídla - Alena Konopíková (2. díl) Jan Šibík – jsem citlivka (1. díl)