Úvod Magazín Podle jakých atributů poznáte světce? Víte, čí byli patroni?

Podle jakých atributů poznáte světce? Víte, čí byli patroni?

  1. Svatý Martin

atributy: žebrák, plášť, chudák, malomocný (kterého podle legendy uzdravil polibkem), kůň, husa (když ho chtěli učinit biskupem, schoval se prý mezi husy, aby tuto hodnost nemusel přijmout), peníze. Je zobrazován hlavně, jak se dělí jako mladý jezdec s žebrákem o plášť. Jindy je jako biskup s knihou, berlou nebo s pohárem.

patron: vojáků, jezdců, kovářů, tkalců, koželuhů, rukavičkářů, kloboučníků, mlynářů, kartáčníků, bednářů, vinařů, pastýřů, hostinských, cestujících, chudáků a žebráků, zajatců, domácích zvířat a hus, pomáhá proti vyrážce, hadímu uštknutí a růži, lidé se k němu modlí za dobrou úrodu na polích.

  1. Svatý Štěpán

atributy: palma, kniha a kameny; často bývá zobrazován se svatým Vavřincem nebo při ukamenování.

patron: výrobců rakví, jáhnů, myslitelů, koní, kočích, kameníků, zedníků, proti bolestem hlavy, pomáhá proti ledvinovým a žlučovým kamenům, proti píchání v boku, proti posedlosti, proti duševním chorobám, lidé se k němu modlí za dobrou smrt.

  1. Svatý Blažej

atributy: hořící nebo zkřížené svíce, lesní zvířata, ptáci, hřeben, kniha, vlk, vepř; je znázorňován s vlnitými vlasy a vousy; jak je sťat; jako biskup; výjevy ze života.

patron: kameníků, česáčů vlny, stavebních dělníků, lékařů, obchodníků s vlnou, obuvníků, krejčích, sádrařů, tkalců, koželuhů, pekařů, hudebníků; ochránce zvířat; pomáhá proti krčním bolestem, proti kašli, proti nemocem měchýře, krvácení, vředům, kolikám, bolestem zubů, proti moru; lidé se k němu modlí za

Pel-mel
Instantní zpráva Za posmrtnou slávou Číny - Mluvíme o Xian