Úvod Magazín Víte, čím se proslavili?

Víte, čím se proslavili?

Lékař, sochař, architekt a bratři vynálezci. Představujeme vám čtyři (vlastně pět) osobnosti, které se proslavili v 19. a 20. století.

Alexander Fleming (1881–1955), skotský lékař, proslavil se jako objevitel penicilinu. Podařilo se mu to v roce 1928, kdy ve své laboratoři objevil plíseň produkující antibiotikum ničící bakterie. Fleming tuto látku nazval penicilin. Teprve od roku 1941 bylo dokázáno, že penicilin je možné vyrábět ve velkých množstvích.

Ernö Rubik (1944), maďarský sochař a architekt, proslavil se jako vynálezce hlavolamu Rubikova kostka. Rubikova kostka se stala hitem přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy byla vyráběna v milionových sériích.

Georges-Eugène Haussmann (1809–1891), francouzský architekt, proslavil se přestavbou Paříže. V roce 1853 ho Napoleon III. jmenoval baronem a pařížským prefektem. Za šestnáct let úřadování přeměnil Paříž – vytvořil dlouhé a široké třídy, nové mosty, divadla, operu a další veřejné budovy. Rozvedl vodu a zavedl systém kanálů. Na druhé straně ale nechal zbourat část středověkého města. Tyto nákladné přestavby město zadlužily.

Bratři Lumièrové, Auguste (1862–1954) a Louis (1864–1948), francouzští vynálezci, proslavili se jako první filmoví tvůrci. K obrazu přidali pohyb, a tak se zrodil film a kinematografie. Kinematograf byl kamerou i promítačkou. Proslavili se i vynálezem autochromu, prvním procesem barevné fotografie.

Archiv, časopis Krásná 2011, Fotografie: Wikipedie, Pixabay

Osobnosti a rozhovory
Za posmrtnou slávou Číny - Mluvíme o Xian Za posmrtnou slávou Číny - Terakotová armáda