Úvod Magazín Vivian Leigh

Vivian Leigh

Když je v Kalkatě příšerné horko, je v Dárdžilingu docela hezky, větřík pofukuje, mladá žena si prohlíží panorama hor. Himálaj je krásný a mladá žena na něj hledí často, záměrně a úporně. Čeká dítě a chce, aby bylo krásné. Do začátku první světové války zbývá jediný rok. Holčička se narodí 5. listopadu pod znamením Štíra a dostane jméno Vivian.

Když je v Kalkatě příšerné horko, je v Dárdžilingu docela hezky, větřík pofukuje, mladá žena si prohlíží panorama hor. Himálaj je krásný a mladá žena na něj hledí často, záměrně a úporně. Čeká dítě a chce, aby bylo krásné. Do začátku první světové války zbývá jediný rok. Holčička se narodí 5. listopadu pod znamením Štíra a dostane jméno Vivian. Bude jako Himálaj: úchvatná na pohled, zdaleka viditelná, složitá, nezapomenutelná. Nebezpečná sobě i jiným. Přitahující k sobě vynikající muže.

Do svých šesti let vyrůstala obklopena indickým služebnictvem jako malá princeznička, po válce ji matka odvezla do Anglie a dala na vychování do kláštera. Změna byla příliš prudká: vyděšené dítě nalezlo útěchu v přátelství se zaběhlým kocourkem. Taky tu nalezla kamarádku: Maureen O’Sullivan – budoucí americká filmová hvězda byla jen o dva roky starší a také měla fantazii. Holčičky snily o divadle, žily divadlem. Když bylo Vivian devatenáct, byl jejím oblíbeným hercem Leslie Howard.

Provdala se za mladého právníka, který se mu podobal. V roce 1933 se jim narodila dcerka Suzanne, což bylo sice hezké, ale její touhu po divadle to neuhasilo. V roce 1935 stála po prvé před kamerou, v roce 1937 se stala partnerkou Laurence Oliviera – nejprve ve filmu Anglie v ohni – pak i v životě. Rozvedla se s Herberkem Leighem a odjela do USA, kde Olivier natáčel Bouřlivé výšiny. Shodou okolností (nebo dobře inscenovanou náhodou) se seznámila s bratry Selznickovými, když natáčeli požár Atlanty do filmu Sever proti Jihu. O tom, kdo bude hrát Scarlett O’Har, ještě nebylo rozhodnuto, Vivian byla pozvána na zkoušku… Ačkoliv si mnozí nepřáli, aby americkou hrdinku hrála Angličanka, a Vivian sama nijak dobře nevycházela s Clarkem Gablem, úspěch filmu překonal všechna očekávání a snesla se na něj smršť Oscarů, jednoho získala i Vivian za nejlepší herecký výkon.