Úvod Magazín Žádný den neprožijeme dvakrát

Žádný den neprožijeme dvakrát

Od devatenácti let jsem pracovala aktivně jako manekýna a fotomodelka pro nejrůznější instituce včetně Ústavu bytové a oděvní kultury, Oděvní služby, Salonu Eva (bývalá Podolská), pro módní časopisy (Žena a móda, Praktická žena, Vlasta, Květy a další). Účastnila jsem se mezinárodních výstav a veletrhů, natáčení televizních pořadů o módě a také jsem dostala pár malých roliček ve filmu.

Milé čtenářky, věřím, že si pamatujete fotografie s touto krásnou romantickou tváří, která zdobila většinu dřívějších časopisů a objevuje se na stránkách módních magazínů i dnes. Olga Dudová–Barešová, které jsme říkali důvěrně Dudla nebo Bonbonek, byla z nás nejvyšší a stále cucala tvrdé bonbony, zvláště “fialky”. Olga vždy působila tajemně a záhadně, ale spolupráce s ní byla příjemná a pohodová. Obdivovali jsme, jak zvládá své pracovní a rodinné závazky. Dodnes se pohybuje v módním světě a v jejím butiku na Malé Straně najdete oázu klidu, laskavé zacházení i nějakou tu radu, když o ni budete stát. Požádala jsem ji, aby Vám sama napsala ve zkratce průřez svou kariérou, která stále pokračuje.

Držím jí palce a přeji hodně štěstí. Vaše

Marta Pospíchalová

Od devatenácti let jsem pracovala aktivně jako manekýna a fotomodelka pro nejrůznější instituce včetně Ústavu bytové a oděvní kultury, Oděvní služby, Salonu Eva (bývalá Podolská), pro módní časopisy (Žena a móda, Praktická žena, Vlasta, Květy a další). Účastnila jsem se mezinárodních výstav a veletrhů, natáčení televizních pořadů o módě a také jsem dostala pár malých roliček ve filmu. Přesto že tato (tehdy neuznávaná) profese nebyla zrovna mým snem a přivedla mě kní náhoda, přijala jsem ji jako dar a oblíbila si ji. Manželství mi nevyšlo, a když bylo dětem 4 a 7 let, rozhodla jsem se zůstat s nimi sama. V práci jsem pokračovala a za pomoci maminky jsem zvládala období náročné na čas, spojené s častými cestami a nepravidelným režimem.

Po maturitě jsem studovala dva roky v Paříži. To mi později umožnilo získat potřebné kontakty. Začala jsem postupně spolupracovat s několika firmami, nejdříve externě. Po roce 1989 jsem už zůstala na plný úvazek u jedné francouzské obchodní společnosti, která u nás začala působit. Byla to zajímavá organizační práce. Měla jsem možnost se samostatně rozhodovat a učit se novým věcem. Kromě manažerské práce jsem se starala třeba i o celkovou rekonstrukci objektu, kde firma sídlila. To znamenalo asi dvanáct kanceláří od podlah po strop včetně celého vybavení, vyjednávání se řemeslníky a odborníky. Poučení z toho všeho se mi později mnohokrát hodilo. Bohužel tato francouzská firma u nás po dvou letech ukončila svou činnost.

Našla jsem hned místo v nové letecké společnosti. Bylo zajímavé, ale pro mě moc administrativy a stereotypu. S nadšením jsem proto přijala místo vedoucí francouzského butiku. Móda mě zajímala, nákupy zboží a aranžování jsem se naučila. Vypadalo to pro mne ideálně, ale po půlroce byl opět konec. Další náhoda přišla v pravou chvíli v podobě uvolněného obchůdku v mé oblíbené části Prahy poblíž parku Kampa, kde jsem si otevřela butik. Pustila jsem se do podnikání s nově nabytými zkušenostmi, ale s pocitem, že to jenom zkusím. To bylo před dvanácti lety – a trvá to dodnes.

I když mám zastoupení, těší mě být v butiku osobně, mít kontakt s lidmi. Povídat si o všem možném, radit jim. Každá spokojená zákaznice je pro mě odměnou za všechny starosti a problémy. Snažím se maximálně vyjít vstříc všem, kteří preferují tuhle komorní formu nakupování.

Dcera ani syn k podobné profesi neinklinují. Klára se vydala na dráhu právničky, Ondřej se zabývá počítači a hudbou a chystá se v tomhle oboru podnikat. Snažila jsem se jim hodně věnovat, umožnit jim vzdělání, vést je ke sportu a cestovat s nimi.

Když jsme přišli o chatu se zahradou, řešila jsem situaci různými pronájmy chat a chalup, abychom se dostali z města do přírody. Toužili jsme mít něco vlastního nastálo. Náhoda nám opět pomohla. Získali jsme krásný pozemek s potůčkem nedaleko Prahy. Poblíž je možnost sportovního vyžití (golf, hřiště, tenisové kurty, cyklostezky, koupání). Zkrátka perfektní místo k relaxaci, k získání nové energie. Vážím si každé chvíle, kdy mohu být se svou rodinou. Těším se z každé maličkosti a hledím nepromarnit příležitost, když letí kolem. Žádný den neprožijeme dvakrát.

Olga Dudová–Barešová

Archiv, časopis Krásná

Fejetony
Bižuterie Desatero RYB - Simona Stašová