Úvod Magazín Víte, čím se proslavili?

Víte, čím se proslavili?

Architekt, cestovatel, archeolog a badatel. Představujeme vám čtyři osobnosti, které se proslavili v 19. a 20. století.

  1. Karel Hubáček (*1924), český architekt, proslavil se návrhem horského hotelu Ještěd, s restaurací a televizním vysílačem. Elegantní kuželovitý tvar Ještědu dotváří siluetu hory a harmonicky zapadá do okolí krajiny. Za tento návrh získal v roce 1969 Cenu Augusta Perreta. Je to nejvyšší ocenění, jaké náš architekt kdy obdržel.

  1. Heinrich Schliemann (1822–1890), německý podnikatel a archeolog, proslavil se objevením Tróji a později i Mykén. Touhu nalézt bájnou Tróju v něm probudil už v dětství jeho otec vyprávěním příběhů ze starého Řecka. Když si podnikáním vydělal dost peněz, začal ve svých 36 letech studovat archeologii a nakonec Tróju skutečně objevil.

  1. Emil Holub (1847–1902), český cestovatel, proslavil se jako průkopník v poznávání Afriky. Pronikl do míst, kam tehdy žádný Evropan nevstoupil. Sbírku domorodých předmětů z první expedice poslal do Prahy Vojtěchu Náprstkovi, který z ní uspořádal výstavu. Po návratu domů se zaměřil na přednáškovou činnost a napsal svůj první cestopis. Své bohaté sbírky nabídl Národnímu muzeu v Praze, které je však odmítlo. Rozdával je proto jiným muzeím a školám.

  1. Alberto Vojtěch Frič (1882–1944), český badatel a cestovatel, proslavil se jako největší znalec kaktusů, jejichž pěstování zpopularizoval v celé Evropě. Jako znalec indiánů vydal knihu Indiáni Jižní Ameriky s kresbami Zdeňka Buriana. Jednoho indiána přivezl také do Prahy, což inspirovalo jeho přítele Jaroslava Haška k napsání povídky Indián a pražská policie. Zatímco v zahraničí byl velmi populární, v Čechách byl přehlížen. Jeho sbírky tak skončily v New Yorku a Petrohradě, jen malá část je v Náprstkově muzeu.

Archiv, časopis Krásná 2011

Osobnosti a rozhovory
České vynálezy - Nadzvuková rychlost a Machovo číslo Když musíš, tak musíš