Úvod Magazín Znamení Váhy

Znamení Váhy

Váhy bývají považovány za jediné neživotné znamení, protože všechna ostatní symbolizují zvířecí nebo lidské postavy.

Váhy

Váhy bývají považovány za jediné neživotné znamení, protože všechna ostatní symbolizují zvířecí nebo lidské postavy. V této souvislosti je ovšem třeba podotknout, že jako samostatné souhvězdí jsou Váhy chápány až od počátku helénského údobí starověkého Řecka. Astrologové egyptští či babylónští považovali dnešní souhvězdí Vah, Štíra a Hadonoše za jediný celek. Egypťané zase viděli v uskupení hvězd pouze „pracovní nástroj“ boha Anubise, tedy příruční váhy, na nichž vážil srdce zemřelých před jejich odchodem do záhrobí.

Na základě tohoto mýtu zřejmě vznikla i nám dobře známá postava bohyně spravedlnosti, která drží v ruce misky vah, aby spravedlivě zvážila všechny viny. Ale pozdně babylónský zvěrokruh považuje dnešní Váhy za součást souhvězdí Śtíra, přesněji řečeno vidí v nich jeho klepeta, tedy část těla živého tvora. Ještě Ptolemaios používal ve svých dílech pro zmíněné souhvězdí starý název – Klepeta Štíra.

Září

Slované povětšinou dali měsícům jména podle opakujících se dějů v přírodě nebo podle stavu vegetace. Slovo září může mít spojitost s podzimní rovnodenností, stále je světlo, „měsíc září“. Jiný výklad upozorňuje, že se kdysi říkalo „za řujě“ = „za říje“, tedy za času podzimního říjení zvěře. Latinský September (anglicky September) je z latinského septem = sedm, protože to býval sedmý měsíc dřívějšího římského kalendáře.

Astronomie
Krásný podzim - rovnodennost Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Váhy