Úvod Magazín Slunce nemusí být nepřítel

Slunce nemusí být nepřítel

Slunce nemusí být nepřítel

Musíte ovšem vědět jak na to. Takže jaké jsou nejnovější poznatky o opalování? Kdy hrozí nebezpečí a je opravdu tak velké? Bohužel ano, ale s našimi tipy si slunečních paprsků přece jen můžete užít.

Stačí zapamatovat si jednoduchou formulku: více je méně. Ozonová díra se od minulého léta opět trochu rozrostla a ještě víc oslabila účinnost přirozeného slunečního filtru naší planety, který tak na zemi propouští větší množství škodlivého záření. Potvrzuje se fakt, že opalování je rok od roku nebezpečnější a že pár minut pobytu na slunci přes míru může sehrát v budoucnu velkou roli. Zapomeňte tedy na tvrzení svých maminek, babiček či starších tetiček, že ony se také celý život opalovaly a jsou zdravé. Kvůli neekologickému chování nás všech se situace mění, a proto je potřeba některé návyky přehodnotit. Pokud jste se opalovala před deseti lety hodinu, dnes je ona hodina pro vaši kůži takový zápřah, jako byly tehdy hodiny tři. V žádném případě vás ovšem nechceme strašit. Stále ještě se můžete slunci vystavit bezpečně a nachytat nějaký ten bronz. Důležité je ovšem dodržovat určitá pravidla a znát i rizika, která opalování přináší.

Nejnovější poznatky a rizika

Smutná pravda je, že počet melanomů, tedy kožních rakovinových nádorů, stoupl za posledních třicet let 4krát. Například v České republice bylo v roce 1970 zaznamenáno 316 případů rakoviny kůže, v roce 2000 počet nemocných vzrostl na 1413. Nejen tyto počty přiměly lékaře a odborníky podniknout určité změny v našem zdravotnictví. Proto by vám dnes měl každý dobrý kožní specialista provést analýzu pleti, při které určí váš fototyp a vysvětlí vám, jak přesně váš typ pleti reaguje na slunce a čeho se máte vyvarovat. Měl by vám také prohlédnout veškerá znaménka a upozornit vás, pokud by některé z nich mohlo být do budoucna rizikové. Právě okolo znamének totiž vzniká většina melanomů. Důležitou prevencí je samozřejmě také samovyšetření. Riziková znaménka mají většinou asymetrický tvar, mají neostré a nepravidelné hranice, jsou větší než 5 mm a povrch mají mírně navýšený nad povrch kůže. Pokud se chcete dozvědět více, doporučujeme obrátit se na kožního lékaře nebo zabrousit na internetu na www.melanoma.cz.

 

Archiv, časopis Krásná 2007

 

Pel-mel
Pokrmy velikonoční Karel Laštovka - Jaroslav Toť