Úvod Magazín Pátý z Warnerových bratrů

Pátý z Warnerových bratrů

Žena, která nehrála Scarlett O’Harovou i když si to velmi přála, protože režisér David O. Selznick dal tehdy přednost Vivien Leigh, se jmenuje Bette Davis.

Neplést s Betty Davis! (Ta je také slavná, ale pro něco úplně jiného.) Bette, kterou máme na mysli, se narodila 4. dubna 1908 v Masachusets a byla to celkem malinká (sotva 160 cm), ale tvrdošíjná osůbka, které by měly feministky tleskat. Prosadila se v hollywoodském filmovém průmyslu, jednoznačné doméně mužů, nikoli křehkou zranitelnou krásou manekýny, ale nadáním a tvrdě prosazovanými názory. Získala respekt a nespočet všelijakých cen - byla desetkrát nominována na Oscara, z toho dvakrát sošku dostala. Říkalo se jí první dáma filmu a také – což je lepší a zábavnější – pátý z Warnerových bratrů.

Začínala na Broadwayi, pro film ji získala společnost Universal, pak podepsala dlouholetou smlouvu s Warner Brothers, ze které se usilovně léta chtěla vyvázat, protože soudila, že zde nedostává oscarové role, které si svým uměním zaslouží. Její půtky se staly legendou a koneckonců přispěly k jejímu image.

Její osobní život byl stejně dramatický jako profesionální. Byla čtyřikrát vdaná a měla bouřlivé milostné aféry, mimo jiné s Georgem Brentem a Williamem Wylerem. Měla jednu dceru, dvě další děti adoptovala. Byla přitažlivá, její talent však nebyl podmíněn mládím ani krásou a tak po filmu What ever happenned to Baby Jane? (1962), kde hrála retardovanou, začíná její druhé opravdu hvězdné období.

Její tmavé výrazné oči z paměti jen tak nevymizí, hit „

“ žije podnes. Pracovala do poslední chvíle, natáčela i po mrtvici, bezmála ochromená, zemřela na následky rakoviny prsu ve Francii v roce 1989.

Dcera Barbara Merril o ní napsala knihu, která překypuje divokými historkami. Zřejmě byla svérázná, chytrá a měla divoký smysl pro humor. Ale na dceru se za tuto knížku rozzlobila. Jmění, které po sobě zanechala, odkázala synovi Michaelovi a své sekretářce Kathryn, Barbara za trest nedostala nic.

Ale my všichni máme její filmy a věřte, je na co koukat…

Archiv, časopis Krásná 2009

Osobnosti a rozhovory
Panna Odnaproti - Doma je jenom doma