Úvod Magazín Panna

Panna

Léto vrcholí a je třeba realisticky se podívat na svět. To chce občas potlačit romantismus Raka a sílu Lva. A právě úkolem Panen je kriticky zhodnotit první pololetí. Merkur povyrostl a uvědomil si, že má nějakou zodpovědnost, a že pokud chce něčeho dosáhnout, musí se věnovat pořádně jedné věci, a nikoli přelétávat z jednoho cíle k druhému.

Faktem je, že Panny chtějí v životě něčeho dosáhnout. Na konci léta je potřeba hodně a hodně pracovat. Takže žádné otálení. Panny jsou pracovité a přímo nesnášejí, když se chce někdo vyhnout povinnosti, chce použít protekci k dosažení cílů nebo se fláká a dělá věci bez rozmyslu. V životě je potřeba naučit se pořádku – ve všem. I když jsou Panny stvoření velmi mírumilovná, jakmile by jejich „žák“ chtěl porušit daná pravidla, stanou se z nich nekompromisní kantoři. Povedená Panna je tedy učitelem a rádcem k nezaplacení. Nevyvedená Panna je příliš kritická perfekcionistka. I když Panny kritizují občas i ty, které milují, jde o to, uvědomit si, že nás toto znamení vede, abychom se naučili zamyslet se nad sebou.

Děti

Mělo vaše dítko při příchodu na svět za uchem tužku, v ruce kus papíru a pravítko? No, pak je sem poslal Merkur a zapomněl, že dokud Panny nedodělají svoji povinnost, nerady se od ní nechají odtrhnout. Ten papír a pravítko pečlivě uschovejte, neboť hned, jak se tyto děti rozkoukají a utřídí si myšlenky, začnou se po něm shánět. Barbie a autíčka jsou sice hezká věc, ale pro prťata. Ony jsou dětmi Merkura, který již dospěl a vedl své děti k užitečné práci. Od útlého věku si tyto děti pamatují, že „tam u Merkura“ musely být pořádné. Božínku, jak je možné, že ten svět je tak špinavý a nepořádný? Prosím, i máma nechá v kuchyni neumytý šálek od čaje. Táta zase pořád nechává sako ležet na tom nejméně vhodném místě. O sourozencích raději nemluvit… Jinak ovšem je tu prima, hlavně když lze sportovat, číst si, zúčastnit se soutěží a užívat si legraci s těmi (nepořádnými) obry. A kdo ví, možná že se nakonec i poučí a napraví i jejich milovaní obři a sourozenci.

Život kosmické bytosti

Kosmická bytost nám dospěla. Ujasnila si cíle, které nyní uvádí do praxe. Zatímco Lev se rval o poznání, kudy jít, Panna již po této cestě kráčí. Je třeba ukázněnosti, praktičnosti, morálky a sebekontroly k tomu, aby člověk naplnil, co si předsevzal. Všechny tyto vlastnosti jsou vlastní znamení Panna. Zde se kosmická bytost ocitla na začátku svého poslání. To s sebou občas přináší pocit nejistoty, touhu udělat věci dokonale do sebemenších detailů (kdo z nás by se nechtěl pěkně uvést v novém zaměstnání, první dny po svatbě…) a obavy z neúspěchu. Proto kosmická bytost potřebuje vedle sebe někoho, kdo by pomohl ve slabé chvilce (ač to nahlas nechce připustit). Mnoho Panen tedy touží po partnerovi, ale je zajímavé, že mnoho zrozenců v Panně nesní o potomcích. Hlavně v případě mužů se první ratolest objeví v pozdějším věku. Nejdříve je přece důležité materiálně zajistit domov tím, že si člověk vybuduje těžko otřesitelné postavení.

Merkur

Ocitla jsem přímo uprostřed louky v neznámé horské krajině, poblíž mě tekl potůček. Jeho krása i krása celé krajiny mě naplňovaly úžasem. Nejen to. Zde jsem jasně cítila, že nejsem oddělena od této nádhery, ale že jsem její součástí. Dotkla jsem se chrpy u své nohy, z květu se zvedl zlatavý prach, který záhy zmizel, ale ještě předtím mi dovedl naplnit duši světelnou září. Potřebovala jsem to, právě v mém životě začínala nová kapitola a já jsem se bála, zda vše zvládnu. Můj pohled zavadil o potůček, v němž jsem nyní uviděla mužské bosé nohy. Rychle jsem vzhlédla a uviděla jsem mladého, velmi elegantního muže v saku, kravatě a kalhotách s puky. Až na ty bosé nohy, které si smáčel v potoku, a na zastaralou buřinku na hlavě působil dojmem manažera nadnárodní společnosti. Pak se ale lišácky usmál, nadzvedl buřinku a se sympatickou teatrálností mi řekl: "Pilíře pochybností jsou chabými základy pro každý začátek i cestu."

O Merkurovi jsem zde už psala, když jsme si povídali o znamení Blíženců. Merkur se stal ale i vládcem znamení Panna. V tomto zemském znamení už dospěl, a tak je o trošičku vážnější, ale opravdu jen o trochu. Proto ona symbolika v úvodu o této planetě. Merkur v Panně může působit na první pohled jako manažer, a přece najednou zjistíte, že je v něm i kus komika. Merkurův humor a laškovná povaha se nemůže nikdy jen tak vytratit. Lidé, kteří mají dobře postaveného Merkura v horoskopu, cítí, že je láká vtipkovat. Pokud jde ale o Merkura v Panně, ten se odváží tuto svou vlastnost rozvinout, až pozná, že lidi jeho humoru rozumí. Merkur jako vládce Panny zmoudřel, a tak rád rozdává rozumy. Mezi nimi je vždy rada, že člověk se má soustředit na práci, nikoli na obavy a strachy, zda daný úkol zvládne. Jde o energii, která nám dává do vínku učit se, třeba i z neúspěchů.

Zatímco v Blížencích rád poznává nejrůznější věci, v Panně je jeho cílevědomost už méně roztříštěná. Dalo by se říci, že energie Merkura v Panně dává do vínku obrovské umění pracovitosti a soustředění na to, co člověk začal. Jeho síla nám dává chuť poznat věci do hloubky, a přitom objevit skryté možnosti. Zatímco Merkur v Blížencích se podobá Hermovi/Merkurovi z řeckých a římských pověstí, Merkur v Panně je jiný. Merkur z výše uvedených pověstí se uměl vymluvit ze všech svých „neplech“, to by Merkur v Panně neudělal. Ten by upřímně řekl něco jako: „Jo, udělal jsem to, chtěl jsem to zkusit…“ Merkur v Panně naděluje energii, která nahrává tomu, že člověk řekne vše upřímně a s přesným počtem slov, kolik je nejlepší k stručnému vysvětlení. Dalším rozdílem je, že Merkur v Panně už nechce být jen poslem zpráv, ale už se chce pustit sám do díla. A tak zde platí, že Merkur v Panně připomíná spíše Merkura ze starých zapomenutých legend, kdy byl bohem plodnosti a ochrany zvířat. Ať už souhlasíte či nikoliv, jedno je však jisté Merkur vždy přináší touhu po poznávání, při kterém se ale nemusíme tvářit, jako bychom právě snědli všechnu moudrost světa.

Merkur a astrologie

Merkur vládne znamení Blíženců a Panně. Merkura má člověk v horoskopu vždy poblíž Slunce, maximálně ve vedlejším znamení. Je-li například člověk narozen ve znamení Rak, Merkur se může nacházet buď v Blíženích, Raku, nebo ve Lvu. Je spojen se středou a s proměnlivými barvami. K Merkurovi se řadí achát, sklo a topas. Co se týče těla, Merkur ovládá jazyk, zuby, ústa, často se uvádějí i plíce, průdušky a hlasivky.

Archiv, časopis Krásná 2007

Astronomie Pel-mel
Božena Viková-Kunětická: Do parlamentu až v listopadu 1918 Pátý z Warnerových bratrů