Úvod Magazín Nejznámější fotografie světa

Nejznámější fotografie světa

I když se v okolí skotského jezera Loch Ness povídaly historky a zkazky o zvláštním tajemném tvoru, který tam údajně žije, opravdová celosvětová mánie týkající se „lochneské příšery“ se rozpoutala až zveřejnění této fotografie, údajně pořízené v dubnu 1934.

Afghánská dívka, Steve McCurry, 1984

Fotografii afghánské dívky s krásnýma, smutnýma a uhrančivýma očima pořídil fotograf National Geographic, Steve McCurry. Dívka jménem Sharbat Gula byla jednou ze studentek neformální školy v uprchlickém táboře; McCurry, jenž málokdy dostal příležitost fotografovat místní ženy, využil příležitosti a jedinkrát zmáčkl spoušť. Dívce bylo tehdy 12 let. Objevila se na titulní straně časopisu National Geographic a fotografie rázem obletěla celý svět. Identitu dívky se podařilo zjistit v roce 1992.

Příšera Loch Ness, Ian Wetherell, 1934

I když se v okolí skotského jezera Loch Ness povídaly historky a zkazky o zvláštním tajemném tvoru, který tam údajně žije, opravdová celosvětová mánie týkající se „lochneské příšery“ se rozpoutala až zveřejnění této fotografie, údajně pořízené v dubnu 1934. Už tehdy se vynořila celá řada spekulací o její pravosti, stejně tak ji ale mnozí považovali za důkaz a turismus u jezera Loch Ness rázem prudce stoupl. Dnes u jeho břehu stojí socha Nessie, jak se „příšeře“ začalo důvěrně říkat, a městečko na turistech lačných senzace slušně vydělává. V roce 1994 však Christian Spurling veřejně prohlásil, že fotografie je podvrhem. Podle něj jeho nevlastní otec Marmaduke Wetherell pracoval jako hledač senzací pro Londýnské noviny Daily Mail a dostal za úkol, aby údajného tajemného tvora našel. Než by po něm opravdu pátral, rozhodl se, že celou věc raději zinscenuje. Vydal se tedy se Spurlingem a jeho synem Ianem k jezeru a postavili model zvířete. Pod něj umístili plovací hračku ponorky a dřevěnou desku. Ian byl sice tím, kdo fotografii pořídil, byl však přesvědčen, že historka bude mít větší úspěch, když si autorství připíše na konto místní člověk jménem Robert Kenneth Wilson. Kamera a neupravená fotografie možná nikdy nelžou, jak se říká, lidé ale na druhou stranu ano.

Archiv, časopis Krásná 2011

Pel-mel
Karel Laštovka - Hana Zagorová, zpěvačka Panta rhei – vše plyne