Úvod Magazín Zahrady a parky světových metropolí: Londýn (1 díl)

Zahrady a parky světových metropolí: Londýn (1 díl)

Královský Londýn, oplývající bohatstvím zelených ploch plných stromů a volnosti, pyšnící se krásou svých geometrických zahrad, nás nechává nahlédnout i do svých intimních zákoutí.

Centrum Londýna patří k nejzelenějším na světě. Jsou zde četná náměstí se stromy a travnaté parky hojně navštěvované Londýňany i turisty. Nejznámější královský Hyde park byl původně využívaný Jindřichem VIII. k lovu. Od počátku 17. století byl zpřístupněn veřejnosti a brzy se stal jedním z hlavních veřejných prostranství města. V parku se konaly souboje, koňské dostihy, pořádaly se zde demonstrace, později světové koncerty a přehlídky. Je zde známý řečnický koutek Speakers’ Corner, který je dodnes hojně využíván řečníky k pronesení vlastních projevů na různá témata. Chcete-li se zapojit do diskuse, přijďte si je sem v neděli poslechnout. V letním období se tu můžete také vykoupat v umělém jezeře, projet se na lodičce, navštívit restauraci nebo galerii.

Střed Londýna

Na západní straně přechází Hyde park plynule v Kensingtonské zahrady, což jsou bývalé pozemky Kensingtonského paláce, které jsou dnes veřejně přístupné. Tento rozlehlý park zdobí barevné květinové záhony, několik jezírek a soch a také je zde psí hřbitov. U sochy pohádkového Petra Pana se často shromažďují rodiče s dětmi, stejně jako u kruhového rybníčku východně od paláce, kde malí i velcí návštěvníci pouštějí své modely loděk. V zimě si na rybníčku můžete také zabruslit. Pokračujeme-li dále na západ, objevíme malý příjemný Holland park s intimní atmosférou. V prostoru původně soukromých pozemků významného londýnského sídla Holland House je několik krásných geometrických zahrad z 19. století a japonská zahrada vytvořená v roce 1991 pro Japonský festival. V létě se zde konají operní, divadelní a taneční představení. V parku je příjemná kavárna a můžete tu spatřit také pávy.

Na východ od Hyde parku se rozkládá menší Green park, který podobně jako sousedící St James’s park nechal v polovině 17. století upravit a veřejně zpřístupnit Karel II. Převažují zde travnaté plochy se stromy, které lákají k posezení na lavičkách. Cesty hojně využívají návštěvníci hotelů, kteří si sem chodí zaběhat. St James’s park je oblíbeným místem odpočinku, schůzek s přáteli a koncertů pod širým nebem. Je to opravdu živé místo. V létě jej zdobí bohaté květinové záhony, mezi nimiž lidé relaxují na trávě, u rybníčku krmí husy nebo v podvečer pořádají pikniky. V zimním období se tu Londýňané scházejí a diskutují o politice, krmí kachny a husy nebo pozorují pelikány.

Romantika jihu a severu

Jedním z prvních veřejných parků pro obyvatele rozrůstajícího se Londýna byl Battersea park na jihu. Byl založen v původně bažinaté oblasti nevalné pověsti, ale lidé si nové místo s romantickými zahradami, skalami, vodopádem a jezírkem rychle oblíbili. Ve viktoriánském parku se půjčují lodičky, dříve to bylo také oblíbené místo pro milovníky kol. Parku dominuje krásná pagoda Míru, kterou zde postavili buddhističtí mniši jako symbol míru. Na severu vnitřního Londýna se rozkládá rozlehlý Regent’s park původně navržený Johnem Nashem jako zahradní předměstí s vilami a rekreačním sídlem prince regenta. Dnes je to oblíbené romantické místo s umělým jezerem, kde hnízdí mnoho druhů vodních ptáků. Návštěvníci zde mohou odpočívat na lehátkách nebo se projet na lodičce po jezeře. V létě se zde konají Shakespearovy divadelní hry pod širým nebem. Poblíž přírodního divadla jsou nádherné květinové zahrady, které zvláště v letním období hýří pestrou paletou barev a vůní.

Archiv, časopis Krásná 2010

Cestování
Zvířata a lidé na cestách Čtvero ročních období v říši zvířat - Jaro