Úvod Magazín Jane Russell

Jane Russell

V USA, ve státu Minnesota, v městečku Bemidji se prvního letního dne roku 1921 narodila ve spořádané, přísně věřící rodině Russellových holčička. Chtěla být herečkou, což si holčičky zhusta přávají – ale jen tato se hned na počátku své kariéry zapsala do dějin showbyznysu coby bohyně lásky.

Ve druhé světové válce znamenala velmi mnoho pro velmi mnoho nuceně osamělých mužů, shlížela na ně z plakátů, časopisů, kalendářů doslova všude. Měla hezkou tvář, ale o tu nešlo, především měla krásná prsa. My, kteří žijeme v době poprsí vyráběných na míru plastickými chirurgy, možná nedokážeme ocenit, co to znamenalo.

Poprvé se objevila ve filmu Psanec, který produkoval svérázný bohatec Howard Hughes. Z reklamních důvodů uspořádal rozsáhlý casting, i když o obsazení hlavních postav bylo již rozhodnuto. Zkoušky se stovkami uchazeček natáčel Lucien Ballard, americký kameraman číslo jedna své generace. To živé a dobře vyvinuté dítě, které se kolem něho motalo a vyptávalo se na to a ono, ho upoutalo.

Howarda Hughese dobře nasvícená ňadra neznámé lasice přitáhla magickou silou, dával si zkušební záběry promítat stále dokola. Zrušil již uzavřené smlouvy, ve filmu zazářila Jane Russell. Obchod s její podobou se rozjel na plné obrátky, stala se z ní hvězda, která změnila ideál dobové krásy: nejen ve filmu, ale i v reklamě, na ilustracích a v rodící se televizi nyní kralovala bujnější poprsí.

Pro Howarda Hughese byl film jen koníčkem a smlouva, kterou s Jane Russell uzavřel, jí nedovolovala pracovat s nikým jiným. S Frankem Sinatrou se objevila ve filmu Double Dynamite, jako Kalamity Face zazářila v westernu Bledá tvář, po několika dalších nepříliš význačných komediích excelovala roce 1953 v zábavném dílku Páni mají rádi blondýnky s Marilyn Monroe. Začala zpívat a natočila několik dobře prodávaných desek. Byla jedinou herečkou bohatě placenou za to, že netočí! V roce 1957 svou filmovou dráhu ukončila. Pracovala v reklamě, vydělávala hodně. Televize ji vždy znovu vyhledávala, objevila se v řadě dokumentárních pořadů. Jane Russell, královna diskrétně nevyřčeného, totiž sexuálních fantazií, přetvořila náš svět…

Archiv, časopis Krásná 2008

Osobnosti a rozhovory
Váhy o Vahách - Monika Absolonová Měsíc zahradníkem - Říjen