Úvod Magazín Jak překonat strach z létání

Jak překonat strach z létání

Strachem z létání trpí spousta lidí. Pokud jste jedním z nich, není se vůbec za co stydět. Podle psychologů může mít tato fobie u každého trochu jiný důvod. Často je vyvolaná kombinací klaustrofobie, strachu z uzavřených prostor, a akrofobie, strachu z výšek. V každém případě je strach z létání považován za symptom, tudíž se ho můžete silou vůle zbavit.

Strach z létání má mnoho podob a několik stadií, z nichž tím posledním je nenastoupit do letadla vůbec, i za cenu konfliktů s rodinou a odmítnutí cestovat do vzdálenějších destinací. V takovém případě se u těchto lidí mohou objevit i fyzické zdravotní potíže, jako zvracení nebo panický záchvat. Je proto dobré bojovat se svým strachem, než vám přeroste přes hlavu. Prvním krokem je uvědomění si, čeho se na létání tolik bojíme. Podle psychologických výzkumů jsou toto ty nejčastější důvody, proč se bojíme létat:

– strach z uzavřených prostor (klaustrofobie);
– strach z výšek (akrofobie);
– strach ze ztráty kontroly;
– strach z únosu či teroristického útoku;
– strach z turbulence;
– strach z přeletu nad mořskou nebo oceánskou hladinou;
– strach z nehody vedoucí ke zranění nebo smrti.

Pokud máte za sebou nějaký negativní zážitek spojený s létáním, třeba i jen podvědomý, může to váš strach do budoucna prohloubit nebo ho ve vás neočekávaně prvně vyvolat. Televize a média mají na naše nevědomí v tomto smyslu veliký vliv a filmoví tvůrci si s leteckou nehodou pohrávají často s velikým gustem. Realita je ale naprosto jiná, letecká doprava je tou nejbezpečnější na světě. Vzhledem k obrovskému počtu letů kolem celého světa každičký den, je nehodovost opravdu méně než minimální. Daleko větší pravděpodobnost nehody vás čeká pokaždé, když jedete autem, nebo dokonce tramvají. Mnohdy je to sama neznalost, která nás vede k nedůvěře, a tím i ke strachu. Strachu, který si hraje s naší fantazií, ubírají na síle znalosti a logika. Představte si, kdyby se člověk ze sedmnáctého století mohl dostat strojem času do přítomnosti. Určitě by váš vůz považoval za pekelný stroj a bál by se do něho nasednout. Strach z neznámého hraje velkou roli, selský rozum nám říká, že několik tun železa přece nemůže létat, je to nepřirozené, a tudíž nebezpečné. Spousta lidí se například mylně domnívá, že motory letadla jsou to, co ho drží ve vzduchu, z čehož plyne nesmyslný závěr, že pokud se s motorem něco stane, letadlo začne padat k zemi. Ve skutečnosti mohou všechna letadla létat bez zapnutého motoru, ten slouží pouze k rychlejšímu letu a dosažení větší nadmořské výšky. Dozvědět se více o tom, jak letadlo funguje, se osvědčilo u spousty lidí, kteří kvůli svému strachu z létání absolvovali terapii. Zajímavé je, že velká část z nich se dokonce rozhodla pro pozdější pilotové zkoušky.

Pokud byste se rozhodli, že váš strach z létání je i přesto velký, je několik variant, jak postupovat. Dobrý psycholog vám doporučí vhodný postup nebo skupinovou terapii. Někteří odborníci na velkou fobii z létání předepisují i léky, zde je ovšem nutný individuální přístup a rozhovor s lékařem, který odhalí, zda jsou pro vás léky vhodné nebo nutné. Pokud se svým strachem pracujete sami, zkuste například jógu. Jóga nás učí nalézt vnitřní místo klidu, kam se můžete přemístit v jakékoliv nepříjemné situaci. Před odletem si dejte meduňkový nebo jiný uklidňující čaj. Po usazení do letadla se soustřeďte na svůj vlastní dech. Myslete na to, co uděláte jako první po příletu do cíle. Krok po kroku si plánujte, jak si vybalíte tašku, zajdete se podívat, kde je v hotelu bankomat, půjdete si koupit do samoobsluhy pití do pokoje, zvažte, zda si pronajmout trezor a kam si schovat pas. Odveďte svou mysl praktickými myšlenkami během odstartování, jež bývá nejkritičtějším momentem. Pamatujte, že strach je zcela pod vaší kontrolou. Pokud mu to dovolíte, bude jen růst a růst. Své vlastní pocity a myšlenky máte zcela ve své vlastní moci. A to nejenom na palubě letadla! Bon voyage!

Archiv, časopis Krásná 

Cestování
Jasan Jak být (ne)zodpovědný: Díky za ty dary