Úvod Magazín Dopřejte si jaro i Velikonoce po svém! - Barevné Velikonoce

Dopřejte si jaro i Velikonoce po svém! - Barevné Velikonoce

Velikonoce sice průběžně „putují“ kalendářem – slaví se první neděli po rovnodennosti, ta může přijít během 22. března až 25. dubna –, ale v některých věcech se nemění: barevnost i symboly jara se opakují. Zatímco Vánoce stále více podléhají barevným módním trendům, dokonce se nevyhýbají ani černé, Velikonoce, jejichž původ se odvozuje od židovského svátku pesach, zůstávají v tradiční barevnosti, kde dominuje žlutá, zelená a bílá.

Se sílícími slunečními paprsky dostává většina z nás také „chuť“ na barvy. Po smutné a šedivé zimě není divu. Kdo se nechce pouštět do malování stěn, může zvolit veselé polštářky, prostírání nebo ubrousky. I povlečení bude příjemnější v jarních barvách. Nejoblíbenější jsou – jak jinak – jarní florální motivy. Letošním hitem jsou také proužky.

Není náhodou, že prodejci na Velikonoce doslova chrlí porcelán nebo další doplňky ve veselých jarních barvách. Velkým trendem je „lentilkování“ – barevné sady třeba čtyř šálků či misek v různých odstínech. Ty se mohou opakovat i na dekoru prostírání nebo ubrouscích. Aby výsledný dojem působil co nejlépe, a nikoli jako pestrý zmatek, je třeba, aby se vybrané barvy opakovaly na více doplňcích a nejlépe i na textilu.

S tím ostatně výrobci počítají, barevnice se vybírají dva i tři roky dopředu, aby pak „zazářily“ jako trend daného roku. Mnohé prodejny pak nabízejí porcelán, keramiku i textil ve shodných barvách i dekorech najednou, takže se nelze zmýlit. Nerozhodným to ušetří výběr.

Archiv, časopis Krásná 2009

Pel-mel
Praga mysteriosa - Staroměstské náměstí (Milan Špůrek - ukázka z knihy) Do vínku dostala golf - Klára Spilková