Úvod Magazín Kdo je to?

Kdo je to?

Patříte k těm lidem, kteří mají rádi hádanky? Tak pojďte hádat s Krásnou paní. Přejeme hodně správných odpovědí.

Šantánová zpěvačka

Německá herečka a šansoniérka, vlastním jménem Maria Magdalene von Losch, nar. 27. 12. 1901. Původně se chtěla stát houslistkou, ale po onemocnění ruky se přihlásila do divadelní školy M. Reinharda. Hlavní role šantánové zpěvačky LolyLoly ve filmu J. von Sternberga Modrý anděl jí otevřela cestu do Hollywoodu, kde se proslavila jako představitelka osudových žen. V době 2. světové války vystupovala v USA aktivně proti nacismu a později hrála v protinacisticky zaměřených filmech. Současně se věnovala pěvecké kariéře a zpívala v Las Vegas, Londýně, Paříži, New Yorku a Moskvě. K jejím nejznámějším písním patří Řekni, kde ty kytky jsou P. Seegerse. Je autorkou memoárové knihy Berte jen můj život.

Starý Mistr

Staročínský filozof, nazývaný Starý Mistr, který žil v šestém až pátém století před naším letopočtem. Přesná doba jeho narození ani smrti není známa. Legendární zakladatel čínského taoismu a údajně i autor knihy Tao-te-ťing (Knihy o Tao a ctnosti). Rozpracovává tři základní koncepce: tao – zákon cesty vzniku, vývoje a zániku, te – kvalita, trvalá vlastnost, ctnost, někdy překládaná jako energie, a u-wej – podřízenost přírodě, harmonie s tao.

Evangelík i katolík

Narodil se v Praze roku 1610 a po bitvě bělohorské jako evangelík utekl se svou matkou do Saska. Věnoval se malířství, cestoval po Itálii a Německu. Přestoupil na víru katolickou a vrátil se do Prahy. V Praze se stal cechovním starším, portrétoval císařovnu Eleonoru a jiné významné osobnosti a brzy si nashromáždil veliké jmění. Byl jedním z hlavních představitelů českého barokního malířství. Pro kostel sv. Mikuláše v Praze namaloval Krista na kříži, v Týnském chrámu na hlavním oltáři je jeho Nanebevzetí Panny Marie, Ukřižovaný u svatého Tomáše a mnohé jiné. Měl přídomek Šotnovský ze Závořic a zemřel roku 1674.

Bohyně

Starořímská bohyně, ochránkyně žen. Později byla spolu s Jovem (Jupiterem) a Minervou hlavní bohyní nejen města Říma, ale i celé římské říše. Byly jí zasvěceny všechny kalendy, což byly první dny měsíce. Na její počest byly vždy 1. března slaveny svátky žen, tzv. matronálie. Jako ochránkyně provdaných žen měla většinu rysů řecké bohyně Héry, s níž byla nakonec ztotožněna.

1. Marlene Dietrich, 2. Lao-c’, 3. Karel Škréta, 4. Juno

Archiv, časopis Krásná, 2008

Pel-mel
Praga mysteriosa – Vyšehrad Smutný úděl mořských obrů - Velryby (1. díl)