Úvod Magazín Čínský kalendář - charakteristika zvířat

Čínský kalendář - charakteristika zvířat

Číňané říkají, že člověk má v srdci ukryté zvíře toho roku, ve kterém se narodil. Podle charakteristiky zvířete a cyklu živlů a energie jang/jin rozlišují různé typy lidí.

Krysa (šu), znak: c’

Charakteristika: Krysa je inteligentní, přizpůsobivá, se smyslem pro obchod. Má tendenci hromadit věci, ale není ochotna za cokoli příliš platit. Je oddaná rodině, společenská, ale uvnitř může být chamtivá a malicherná. Dokáže své přátele podpořit, ale není pod její důstojnost použít důvěrnou informaci pro své vlastní záležitosti. Touží po úspěchu. Rok Kohouta: musí být ve střehu, snažit se předvídat a být připravena na náhlé změny. Důležitý je pozitivní přístup k těmto změnám.

Buvol (niou), znak: čchou

Charakteristika: Buvol je cílevědomý, poctivý, spolehlivý a vytrvalý. Dokáže čelit i těm nejhorším situacím, je výborný organizátor. Často mu chybí fantazie, ale mívá dobré nápady. Jestliže si jednou vybere směr, těžko ho lze donutit ke změně. Je trpělivý, ale při překročení jisté hranice jeho rozčilení stojí za to. Je-li podveden, nikdy na to nezapomene. Rok Kohouta: bude se cítit dobře, pořádek a metodičnost mu vyhovuje. Je čas pro činy a výsledky se dostaví.

Tygr (chu), znak: jin

Charakteristika: Tygr je nápaditý, podnikavý, impulzivní a žije naplno. Je přiměřeně odvážný a troufalý. Často vytváří svá vlastní pravidla a chce po ostatních, aby se jimi řídili. Rád se učí, ale zvládnutý předmět ho zakrátko nudí. Nemá rád neúspěch a potřebuje obdiv. Je egoista. Ve vztazích má rád vzrušení, trvá na určité svobodě a nezávislosti. Rok Kohouta: dostane příležitosti ke změně pracovní i osobní. Důležité je nevzdorovat změnám a soustředit se na své dovednosti.

Zajíc (tchu), znak: mao

Charakteristika: Zajíc je rozený diplomat, nesnáší konflikty, má hodně zájmů, má vkus a dokáže život vychutnávat. Ví, kdy je třeba poslouchat a kdy jednat. Miluje mír a harmonii, a proto je často vyhýbavý. V případě sporů ustupuje. Zradí-li ho někdo, zřídka myslí na pomstu nebo obviňování. Je mu vlastní takt a úcta k soukromí vlastnímu i ostatních. Rok Kohouta: získává zkušenosti, které využije v dalších letech. Štěstí a smůla se párkrát vystřídají, důležité je šetřit na nenadálé výdaje.

Drak (lung), znak: čchen

Charakteristika: Drak je optimistický, podnikavý, čestný a přitažlivý. Má mimořádnou sílu a energii. Je impulzivní a často nemyslí na následky svého chování. Skoro vždy dostane v životě ještě druhou šanci, někdy i třetí a čtvrtou. Jejich smysl pro osobní cenu a nadřazenost je nakažlivý a účinný, ostatní se cítí poctěni, když se s nimi znají. Rok Kohouta: získává příležitost zlepšit své postavení, štěstěna mu bude přát. Je potřeba zkoušet něco nového a uplatnit své nápady.

Had (še), znak: s’

Charakteristika: Had má hodně zájmů, je zvídavý, má skvělé uvažování a dobrý úsudek. Je znalcem dobrých věcí v životě. Má rád náročné úkoly, ale nemá rád, musí-li se rychle rozhodovat. Je velmi odhodlaný a dokáže být i nemilosrdný při dosahování svých cílů. V krizových situacích projeví svůj smysl pro humor. Je pro něho těžké odpouštět a urážku nikdy nezapomene. Rok Kohouta: nepodlehne-li malým zklamáním, dostane se mu odměny. Pro svůj prospěch se nemusí bát riskovat, ale ať nehazarduje s penězi.

Kůň (ma), znak: wu

Charakteristika: Kůň je všestranný, pracovitý a společenský. Pracuje neúnavně, dokud práci nedokončí, ale jen pokud si cíl určil sám. Je výborný řečník, rád je středem pozornosti. Dobře navazuje přátelství. Nedokáže zachovat tajemství. Vyžaduje určitou svobodu a nezávislost. Rád věnuje pozornost svému vzhledu. Rok Kohouta: musí tvrdě pracovat a přitom si hlídat svoji nezávislost. Není-li v práci spokojen, je čas na změnu, musí vyvinout značné úsilí, ale bude to stát za to.

Koza (jang), znak: wej

Charakteristika: Koza je citově založená, soucitná, má vřelou a přátelskou povahu. Je tvořivá, má představivost, má umělecké nadání. Má ráda týmovou práci, ale je citlivá na kritiku. V životě oceňuje drobnosti, velmi obtížně zvládá problémy a starosti. Nerada se rozhoduje. Kouzlo osobnosti využívá k tomu, aby dosáhla svého. Rok Kohouta: když nebude odkládat rozhodnutí a řešení problémů, má možnost dostat odměnu. Měla by prohlubovat své znalosti a hospodařit s penězi.

Opice (chou), znak: šen

Charakteristika: Opice má smysl pro humor, je temperamentní, podnikavá a vynalézavá. Má fantazii a široké pole zájmů. Ráda se učí. Dokáže být i vychytralá a záludná, někdy i nečestná. Využívá každé příležitosti, která jí přinese zisk nebo převahu nad protivníkem. Má silně vyvinutý pud sebezáchovy. Rok Kohouta: dostává možnost využít své podnikavosti, ale ať se vyvaruje spekulacím. Může mít problémy s nečekanými výdaji. Důležitá je disciplína.

Kohout (ti), znak: jou

Charakteristika: Kohout je společenský, má bystrou hlavu, sebejisté vystupování. Je pečlivý a starostlivý, upřímný. Ve společnosti nedokáže sedět vzadu, je rád středem pozornosti. Nesnáší kritiku a lze ho získat lichotkami. Rád se hádá, ale není schopen lstivosti, vždy „vyloží karty“ na stůl. Je zdatný ve finančních záležitostech. Rok Kohouta: bude-li mít kontrolu nad svou situací, bude jeho rok jeden z nejlepších. Důležité je dokázat dívat se dopředu, udělat tlustou čáru za minulostí.

Pes (čchuan), znak: su

Charakteristika: Pes je věrný a spolehlivý. Nesnáší pokrytectví a faleš. Jako první nabídne svou pomoc, když nastanou problémy. Je obdařen silnou intuicí, a tak často odhadne, jak se situace vyvine. V krizi zachovává klid. Je pracovitý, ale nehromadí bohatství. Rád odpočívá. Nemá rád velké večírky, ale je výborný společník a vypravěč anekdot. Rok Kohouta: měl by se přizpůsobit změnám, vyslechnout názory ostatních a nepodléhat zklamáním. Výsledky se dostaví v dalších letech.

Vepř (ču), znak: chaj

Charakteristika: Vepř je přítelem každého. Upřímný a důvěřivý, má smysl pro humor. Je výborný organizátor. Miluje společnost a bývá oblíbený. Málokdy se hádá. O lidech si myslí jen dobré a z pohodlnosti raději konflikty přehlíží. Velmi nerad říká ne, a tak bývá často zneužíván. Má sklon k utrácení. Rok Kohouta: musí si hlídat své srdeční záležitosti. Důležité je využít zkušeností z minulých let. Příjmy se mohou zvýšit, ale šetření bude na místě.

Archiv, časopis Krásná, 2005

Pel-mel
Živí mě básně Jana Hlaváčová a Luděk Munzar (1. díl)