Úvod Magazín Bronzová bohyně

Bronzová bohyně

Konečně je tu vysněné léto a s ním všechno, co k němu patří. Opalování, koupání, opalování, grilování, opalování… Pokud jste milovnice slunečních paprsků, určitě vám trochu komplikují život nejrůznější zprávy a články o tom, jak jsou škodlivé. Jak si tedy slunce užít a stát se bronzovou bohyní, aniž byste za to zaplatila svým zdravím nebo krásou?

U slunce vždy platí: více je méně

Smutným faktem je, že účinnost přirozeného slunečního filtru naší planety se rok od roku zmenšuje a ozonová díra se rok od roku zvyšuje. To je třeba brát v potaz a nebrat jako směrodatné reakce kůže na slunce v předchozích letech. Někteří vědci tvrdí, že za poslední dekádu se škodlivé účinky slunce na naši kůži znásobily více než třikrát. Pokud jste se tedy před deseti lety opalovala hodinu, dnes vám do kůže pronikne stejné množství záření už po dvaceti minutách. Abyste se tedy mohla opalovat bez větších zdravotních následků, nepodceňujte pravidla bezpečného slunění.

Co se při opalování děje v kůži

Sluneční záření je záření ultrafialové (UV), jehož nadbytek lidskému tělu škodí. Ultrafialové záření se dělí na tři základní skupiny: A, B a C. Typ záření se vztahuje k vlnové délce, která je od A směrem k C stále kratší, a tudíž nebezpečnější. Za posledních pár desetiletí se v ozonové vrstvě tvoří stále větší díra, a proto na zem dopadá více špatného záření typu C, které byla před lety vrstva schopná filtrovat. V naší pleti se téměř okamžitě po kontaktu se sluncem začne vytvářet pigment melanin, který vlastně funguje jako přirozená ochrana před sluncem. Pokud se paprskům ale vystavíte na delší dobu, jako například při opalování nebo sportu či práci na slunci, je tato ochrana zcela nedostačující. Pokud se v takovém případě nebudete chránit opalovacím krémem, v kůži se začne narušovat buněčná struktura, a dokonce dojde ke změně dědičných dispozicí v jádrech těchto buněk. Právě kvůli těmto změnám se nám každé spálení za životy jakoby sčítá, a pokud se vaše pokožka spálí opakovaně, narůstá riziko jejího onemocnění v budoucnu. I proto lékaři upozorňují, že děti do tří let by se neměly opalovat vůbec a u těch starších rodiče musí dbát na to, aby byly namazány krémem s co nejvyšším ochranným faktorem.

Co jsou faktory vlastně zač?

Všichni známe čísla na přebalech krémů na opalování a také to, že čím vyšší číslo je, tím větší znamená krém ochranu. Málokdo už ale ví, co čísla znamenají doopravdy. Čistě teoreticky má například krém s ochranným faktorem číslo deset ochránit kůži před spálením desetkrát déle, než kdyby byla kůže nenatřená. Jinými slovy spálení pokožky oddálíte desetkrát. To ovšem nikterak nevypovídá o tom, kdy je třeba se znovu namazat. Také berte v úvahu fakt, že plno krému vetřete i do rukou a nebo skončí na ručníku, na kterém ležíte. Vyberte si tedy krém s co nejvyšším ochranným faktorem a krém znovu nanášejte každou hodinu a půl nebo po každém koupání. Pamatujte, že i pokud jste už opálení, cokoliv menšího než faktor s číslem osm je veliký risk.

Jak a kdy se tedy opalovat?

Lékaři varují před opalováním mezi polednem a druhou hodinou odpoledne, což u dětí platí dvojnásob! Pokud jste u vody se svými ratolestmi, usaďte je přes poledne pod slunečník s namočeným kloboučkem na hlavě. V tu dobu slunce žhne nejvíc a kůže se může spálit doslova během pár neuhlídaných vteřin. Pokud se chystáte nachytat bronz, lehněte si na sluníčko brzo po ránu a nebo pak až odpoledne. Kůži je potřeba natřít asi dvacet minut předem, aby měl přípravek čas začít působit. Proto se raději natřete ještě doma nebo v hotelovém pokoji před odchodem na pláž. Nezapomínejte pít hodně vody, slunce ji při opalování z vašeho těla odpařuje mnohokrát více než jindy. Také je dobré ochránit i vlasy, zejména pokud jste světlovláska a nechcete je mít vybělené nebo se potýkat s roztřepenými a suchými konci. Ideální jsou přípravky ve spreji, které vám zároveň pomohou vytvořit účes. Raději než do drogerie pro ně ovšem zajděte do kadeřnického salonu! Podívejte se i na nabídku šamponů a kondicionérů po slunění. Jsou velmi bohaté na látky, které navracejí vlasům vláhu a odstraňují zbytky chloru nebo soli, která vám ve vlasech zůstala po koupání.

Až opalování skončí

Pokud se nechcete brzy vysvléct z kůže jako had, musíte se hodně mazat i po opalování. Jedině vláčná pleť působí přitažlivě a dá vyniknout vašemu bronzu. Nepodceňujte krémy po opalování, opravdu vám mohou nabídnout víc než klasické tělové mléko. Jsou velmi bohaté na lehké oleje, tuky a také hydratační a zklidňující látky. Dnes si dokonce můžete vybírat z takzvaných krémů po opalování dva v jednom. Nejen že utiší podrážděnou pleť, ale také mají buď zeštíhlující, nebo samoopalovací účinky, jiné vám zase pomohou v boji s celulitidou nebo se zpevněním pokožky. Pokud se vám stane, že se přece jenom spálíte, vyhněte se studené nebo teplé vodě, sprchujte se pouze vlažnou. Ta vám pokožku neprokrví a nezpůsobí vám následně větší bolesti a zbytečně nezvýší práh citlivosti postižené kůže. Natřete se krémem s obsahem měsíčku nebo panthenolu, zkusit můžete i obklady s podmáslím nebo plnotučný bílý jogurt.

Archiv, časopis Krásná 2008

Pel-mel
Isabella Brantová a Anthonis van Dyck Šťovík kyselý