Úvod Magazín Aleš Lamr

Aleš Lamr

Aleš Lamr se narodil 12. června 1943 v Olomouci; pochází z rodu kamnářů a keramiků, usazených v několika generacích v Litovli, kteří jsou v tomto oboru podnes činní.

Jeho výtvarný záběr je všestranný a téměř renesanční. Je především malířem, ale i grafikem, designerem, sochařem a keramikem a svými díly také ozdobil řadu interiérů moderní architektury. Pracuje také s nejrozmanitějšími materiály, od dřeva až po sklo nebo porcelán. A vše dokáže ozvláštnit svým velmi osobitým malířským pojetím.

Inspiraci hledal v imaginativním umění, ale i v komiksu a reklamních poutačích, ovlivnil ho různým způsobem pop-art a zaujala ho i moderní exprese. Stal se významným představitelem grotesknosti v českém umění. Jeho díla posledních deseti let jsou hravou výtvarnou kreací, jakoby roztančenými formami v zářivých barvách slunečního spektra, což je paleta, kterou nejvíce zbožňuje. V 60. letech Aleš Lamr vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, oddělení prostorového výtvarnictví. Krátce působil na Barrandově u filmu jako asistent režie a od roku 1968 je výtvarníkem na volné noze. Rád cestuje a navštívil většinu zemí západní Evropy a také USA. Jako umělec je neobyčejně pilný: uspořádal už přes sto samostatných výstav.

Morgensternovy děti (1997)

Umění a architektura
Zirkon (2.díl) Co je to, když se řekne...Nápoj lásky